Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kalinek błękitny w Morzu Bałtyckim. To gatunek obcy

Kalinek błękitny w Morzu Bałtyckim. To gatunek obcy

Kalinek błękitny, znany jako invasive blue crab został zaobserwowany na Wyspie Sobieszewskiej w okolicach Gdańska. Jest największym krabem, którego obecność odnotowano w naszym kraju. To gatunek obcy dla Bałtyku i jego obecność może powodować szkody w ekosystemie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kalinek błękitny w Morzu Bałtyckim

Martwego już kraba na plaży na Wyspie Sobieszewskiej zauważyła 25 grudnia mieszkanka Gdańska. Nie sposób go było przeoczyć ze względu na zjawiskowy wygląd, kolor i wielkość. To największy krab zaobserwowany w Polsce. Chociaż nie pierwszy. Obecność kalinka odnotowano w 2018 roku w jeziorze Dąbie.

Niestety jego obecność w Bałtyku stanowi zagrożenie dla środowiska i gospodarki. To gatunek obcy dla polskiej fauny.

Nie jest on rodzimy dla Bałtyku i jego obecność może powodować szkody w środowisku czy gospodarce. Kalinek zagraża między innymi naszemu „bałtyckiemu” krabowi brzegowemu – gatunkowi rodzimemu. Taka konkurencja nie jest zdrowa dla ekosystemuczytamy na profilu WWF Polska.

Kalinek błękitny występowanie

Naturalnym miejscem występowania kalinka błękitnego (niebieskiego) jest zachodnia część Oceanu Atlantyckiego i Zatoka Meksykańska. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej barwie odnóży.

Jest dobrym pływakiem. Porusza się bokiem. Szczypiec używa tylko w obronie własnej lub broniąc pokarmu.

Rafał Maciaszek, na swoim profilu Łowca Obcych napisał – kalinek błękitny sieje spustoszenie w sieciach rybackich w Morzu Śródziemnym, lokalnie doprowadzając do sytuacji, w których ryby wcale się już nie łowią.

Skąd w takim razie obecność tego „egzotycznego” gatunku w Polsce? Z pewnością pomógł w tym człowiek.

– W jaki sposób w takim razie takie „egzotyczne” gatunki trafiają np. do naszego kraju?
Najczęściej wskutek działań człowieka. Gatunki bywają sztucznie przenoszone przez ludzi poza ich naturalne miejsca występowania. Zmuszone są do odnalezienia się w obcym im środowisku, gdzie mogą doprowadzić do zachwiania równowagi lub ich wyniszczenia
czytamy na profilu WWF.

Kalinek błękitny zagrożeniem dla rodzimego kraba brzegowego?

Jedynym rodzimym krabem w Polsce jest krab brzegowy, zwany także raczyńcem jadalnym. Czy kalinek błękitny stanowi dla niego zagrożenie?

Rafał Maciaszek z profilu Łowca Obcych zaznacza, że na ten moment nie mamy na to żadnego potwierdzenia, dodaje jednak – w związku m.in. ze zmianami klimatu, można oczekiwać częstszych obserwacji kalinka w Morzu Bałtyckim, co może przyczynić się do konkurowania obu gatunków także w tym regionie.

W Bałtyku występują jednak inne inwazyjne gatunki obce – krab wełnistoręki i krabik amerykańskiego.

Obecność każdego gatunku obcego niestety świadczy tylko negatywnym działaniu człowieka na środowisko naturalne i niszczeniu bioróżnorodności.

źródło: Łowca Obcych, WWF, i.pl, gdansk.pl, wikipedia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.