Kary za brak walki ze smogiem zostały nałożone na małopolskie gminy

smog

Od opublikowania przez WHO rankingu poświęconego europejskim miastom posiadającym najbardziej zanieczyszczone powietrze minęło już ponad półtora roku, jednak wygląda na to, że – przynajmniej w Polsce – nie przejęto się zbytnio jego wynikami. Choć w tym zestawieniu niechlubne, bardzo wysokie miejsca zajęły miejscowości usytuowane przede wszystkim na terenie Małopolski to przeprowadzona niedawno kontrola jakości powietrza ujawniła, że w stosunku do wyników sprzed kilku ubiegłych lat sytuacja na ich obszarze nie uległa poprawie.

Badanie zlecone przez małopolski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wykazały, że spośród 45. przebadanych gmin w aż 40. dopatrzono się uchybień związanych z zaniedbaniami jeszcze z lat 2013-2015, co oznacza, że od tego czasu poziom zawieszonych w powietrzu pyłów nie uległ na ich terenie zmniejszeniu. W związku z powyższym na 30 gmin nałożono kary finansowe, jednak nie były one dotkliwe – wynosiły od 10. do 30. tysięcy złotych, choć ustawa dopuszcza mandaty w wysokości nawet do 500 tys. zł. Niemal wszystkie miejscowości zamierzają odwoływać się od tej decyzji do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, argumentując, że zrobiły co mogły w sprawie likwidacji starych kotłów i „kopciuchów”, jednak na wiele rzeczy nie mają wpływu – w tym np. na rozbudowę sieci gazowej.

Mandaty dla samorządów są niskie, ponieważ zostały nałożone po raz pierwszy w Polsce i mają przede wszystkim zmobilizować gminy do szybszej likwidacji smogu – tak powyższą decyzję tłumaczył Ryszard Listwan, pełniący funkcję zastępcy Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie.

Wśród przebadanych gmin zaledwie kilka może się poszczycić zmniejszeniem zanieczyszczenia pyłów zawieszonych w powietrzu; należą do nich Tarnów, Olkusz oraz gmina Gorlice. To jednak wciąż za mało, by zmniejszyć dokuczliwe działanie smogu na terenie Małopolski.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiada, że kontrole stanu powietrza będą sukcesywnie przeprowadzane we wszystkich 180. małopolskich gminach.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Rosatom wskazał elementy przyspieszające realizację projektów OZE

Następny artykuł

Czy akumulatory w Europie skazane są na sukces?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,