farma fotowoltaiczna

Katar prekwalifikował 16 deweloperów do udziału w aukcji 500 MW nowych mocy słonecznych
Katarski państwowy operator sieci energetycznej i wodnej – Kahrama, podał, że prekwalifikował 16 spółek do mającej się niebawem odbyć aukcji nowych mocy systemów fotowoltaicznych. Firmy walczyć będą o możliwość instalacji 500 MW nowych mocy OZE. Proces prekwalifikacji spółek trwał od maja tego roku.

Kahrama podała oficjalną listę firm, które zostały wybrane do udziału w aukcji. Są to: włoski Enel, francuskie Engie oraz Total, niemiecka Innogy, turecki Zorlu Enerji, X-Elio z Hiszpanii, CGL New Energy z Hong Kongu, chińskie spółki JinkoPower oraz Power Construction Corporation of China, koreańskie firmy Kepco i Hanwa Q Cells oraz pięć spółek z Japonii: Mirsubishi, Mitsui&Co, Sojitz, Marubeni i Itochu.

Teraz do wybranych firm trafić muszą oficjalne prośby o udział w aukcji, a do końca roku do Kahrama spłynąć powinny oferty. Aukcja dotyczyć ma jednego projektu fotowoltaicznego, który zlokalizowany będzie w okolicy Al.-Kharsaaq, na zachód od Doha, stolicy państwa. Przewidziano tam możliwość instalacji aż 700 MW nowych mocy PV.

Pierwsza faza projektu, w ramach której zainstalowane ma być 350 MW nowych mocy, zostanie podłączona do sieci do 2020 roku, jak zakłada narodowa strategia Kataru na rozwój OZE w latach 2018-22.

Umowy z operatorami podpisywane są na 25 lat. Przyjęty przez Kahrama model biznesowy zakłada, że po wygaśnięciu tej umowy, własność farmy przejść ma na państwowego operatora sieci energetycznej.

Pierwsza faza projektu, który docelowo osiągnąć może nawet 1 GW mocy, kosztować ma, jak szacują analitycy, od 500 do 600 milionów dolarów. Rolę strategicznego krajowego inwestora w tym projekcie pełnić będzie Siraj Power Energy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – spółka założona przez firmę naftową Qatar Petroleum (QP) w czerwcu tego roku. 40% udziałów w nowej spółce posiada QP, a pozostałe 60% Kahrama.

Nowa strategia rozwoju OZE w Katarze, uchwalona pod koniec zeszłego roku, zakłada dywersyfikację systemu energetycznego w tym kraju z dużym naciskiem na PV. Jest to logiczne, biorąc pod uwagę nasłonecznienie tego kraju.

Póki co Katar jest jednym z najsłabiej wspierających fotowoltaikę krajów na Bliskim Wschodzie, jeśli chodzi o instalację farm. Posiada on natomiast fabrykę modułów PV, która znajduje się pod Doha. Produkuje ona obecnie około 300 MW modułów rocznie. Jej operatorem jest lokalna firma Qatar Solar Energy.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach w Kalifornii. To pierwszy stan w USA, który wprowadził takie prawo

W stanie Kalifornia uchwalono nowe prawo zakazujące sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach. Ustawa ta jest pierwszą tego typu w całych Stanach Zjednoczonych. Gubernator stanu, Jerry Brown, podpisał dokument na początku października tego roku. Nowe prawo wejść ma w życie od 1 stycznia 2020 roku.