Kielce przyjazne elektromobilności

Certyfikatem „Miasta przyjaznego elektromobilności” zostały wyróżnione Kielce przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Przeszkoliło ono już urzędników ratusza, a także pomoże stolicy województwa świętokrzyskiego przy wdrażaniu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Celem szkolenia, które przeprowadzone zostało w Instytucie Dizajnu, było zapoznanie z tym, jakie zmiany przyniosą nowe przepisy. Na samorządach spocznie między innymi obowiązek zakupu pojazdów zero lub niskoemisyjnych, a także zapewnienia infrastruktury do ich ładowania. – Jesteśmy w trakcie opracowywania strategii elektromobilności  i paliw alternatywnych. Zakładamy, że prace zakończą się w trzecim kwartale. Myślę, że to jest początek. Liczymy na dobrą współpracę z samorządami i myślimy, że nam się to uda – powiedział w rozmowie z Telewizją Świętokrzyską Arkadiusz Kubiec, wiceprezydent Kielc.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przypomnijmy, przepisy zakładają, że już od 2020 roku co dziesiąty samochód użytkowany przez gminy i powiaty powyżej 50 tysięcy mieszkańców będzie  pojazdem elektrycznym. To samo dotyczy komunikacji miejskiej. – Trzeba dążyć do tego, aby faktycznie iść w kierunku elektromobilności, przede wszystkim dla ochrony środowiska i dla mieszkańców Kielc – dodaje Arkadiusz Kubiec.

Niedawno informowaliśmy o tym, że 1 kwietnia uruchomiona została w Kielcach miejska wypożyczalnia skuterów elektrycznych. To jednak zaledwie początek pracy, jaka czeka miasto w związku z realizacją założeń nowej ustawy. Aby była ona łatwiejsza, władze Kielc podpisały z PSPA umowę o współpracy.