Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kim są polscy „Liderzy Elektromobilności”? Ogłoszono laureatów konkursu

Kim są polscy „Liderzy Elektromobilności”? Ogłoszono laureatów konkursu

W tym roku po raz kolejny przyznano nagrody „Global e- Mobility Leader” oraz „Liderów Elektromobilności”. Otrzymali je ci, którzy najbardziej angażowali się w rozwój transportu zeroemisyjnego w 2020 roku.

Reklama

Zielony transport przyszłością Polski

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się podczas międzynarodowej konferencji wysokiego szczebla – Global e- Mobility Forum 2020. Od trzech lat nagrody przyznaje i sponsoruje PwC i PSPA. W tym roku wyróżniono pięć firm oraz cztery podmioty najbardziej zaangażowane w rozwój ekologicznego rynku transportowego w Polsce.

Z wielką radością wyróżniamy dziś tych, którzy wykonali w ostatnich dwunastu miesiącach duże kroki na drodze do zeroemisyjnego transportu. A ja cieszę się tym bardziej, że w gronie globalnych liderów znalazła się w tym roku również polska firmapowiedział podczas ceremonii Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.

Wybór laureatów – kryteria

Aby dokonać selekcji zgłoszonych kandydatów, skorzystano z pomocy najlepszych ekspertów e- mobility z 39 oddziałów PwC na całym świecie. Przygotowana przez nich analiza zgłoszeń pozwoliła sporządzić listę 23 firm, które mogły ubiegać się o wygraną. W tej edycji trudno było wyłonić laureatów, ze względu na prężny w tym roku rozwój światowego rynku pojazdów elektrycznych.

Ostatnie miesiące to czas bardzo dużego przyspieszenia na rynku e-mobility. Czas pandemii ewidentnie nie przeszkodził też wzrostowi konkurencji w tym sektorze, dlatego nie powinno być dla nas zaskoczeniem, jeśli w niedługim czasie pojawią się w nim nowi liderzy powiedziała dr Alicja Pawłowska-Piorun, Sekretarz kapituły nagrody „Global E-Mobility Leader” i ekspertka ds. elektromobilności z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu. 

Wyboru dokonała międzynarodowa kapituła pod przewodnictwem ministra Michała Kurtyki, w której skład wchodzili przedstawiciele ministerstw, eksperci i praktycy rynku e-mobility m.in. z Wielkiej Brytanii, Norwegii i Polski.

W elektromobilność inwestują tysiące podmiotów z różnych gałęzi gospodarki na całym świecie. Niektóre przedsiębiorstwa wyróżniają się na tym tle w sposób szczególny. To firmy, dzięki którym na drogi trafia coraz więcej pojazdów elektrycznych, dzięki którym przybywa stacji ładowania, które opracowują innowacyjne technologie. To czyni ich liderami rynku elektromobilności, ponieważ bardzo mocno przyczyniają się do proekologicznej transformacji transportu – powiedział Dyrektor Zarządzający PSPA Maciej Mazur.

Lista nagrodzonych

Tytuły „Global e-Mobility Leader 2020” trafiły do:

 • BMW (jako jednego z pięciu czołowych producentów samochodów elektrycznych na świecie, dynamicznie rozszerzającego ofertę BEV i PHEV), 
 • Hyundaia (będącego jednym z globalnych liderów sprzedaży pojazdów z napędami alternatywnymi, posiadającego w portfolio m.in. modele wodorowe), 
 • Ionity (międzynarodowego operatora wdrażającego sieć ultraszybkiej infrastruktury ładowania EV), 
 • Renault (rozwijającego kompleksowy ekosystem elektromobilności oparty na produkcji samochodów z napędem elektrycznym, car sharingu oraz technologii magazynowania energii) 
 • Solaris Bus & Coach  (wiodącego dostawcy autobusów elektrycznych w Europie).

Tytuły polskiego „Lidera Elektromobilności 2020” trafiły do:

 • GARO Polska (szczecińska fabryka tej spółki wyprodukowała w ciągu ostatniego roku ponad 30 000 stacji ładowania),
 • Arval Service Lease Polska (firma wprowadziła na polski rynek instrumenty ułatwiające finansowanie EV i podjęła działania edukacyjne dotyczące elektromobilności), 
 • InPost (firma mocno rozwija swoją flotę elektrycznych pojazdów dostawczych), 
 • Grupa Kapitałowa ORLEN (ma istotny wkład w rozbudowę polskiej sieci ogólnodostępnej infrastruktury ładowania). 

Ponadto jury przyznało w tym konkursie trzy wyróżnienia dla: 

 • Born Electric (firma opracowała m.in. innowacyjny system zarządzania akumulatorem trakcyjnym EV), 
 • No Limit (spółka rozwija elektromobilność w branży TSL), 
 • GreenWay Polska (jest największym operatorem stacji ładowania w Polsce).

Źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.