Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejny piękny skok Klemensa Murańki. Tym razem w OZE

Kolejny piękny skok Klemensa Murańki. Tym razem w OZE

Klemens Murańka stawia na zieloną energię! Polski skoczek narciarski na co dzień żyje blisko natury, a dokładniej u podnóża Tatr. Tam mieszka, trenuje, ale też prowadzi rodzinny biznes. 

Reklama

Klimek i jego rekordy

Zasłynął skokiem na 135,5 metra na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Miał wówczas zaledwie 10 lat. Od tego czasu jego kariera rozwija się w błyskawicznym tempie. 29 stycznia 2021 roku skoczył 153 metry podczas kwalifikacji do pierwszego konkursu w turnieju Willingen Six i tym samym pobił o jeden metr dotychczasowy rekord skoczni Mühlenkopfschanze w Willingen. 

Zatrzymać zmiany klimatyczne

Chociaż na skoczni pokonuje rekordy, w życiu wyznaje zasadę małych kroków. Chodzi o zmianę nawyków na lepsze, głównie tych energetycznych, które mają bezpośredni wpływ na klimat. Dlatego sam zainwestował w odnawialne źródła energii.

– Coraz częściej słychać o zmianach klimatycznych, do których najbardziej przyczynia się człowiek. Jeśli chcemy zatrzymać te zmiany, musimy zmienić energetyczne nawyki – każdy u siebie. Dlatego myślę, że fotowoltaika jest naprawdę dobrym rozwiązaniem komentuje skoczek.

Film, w którym Klemens opowiada, dlaczego zdecydował się na instalację fotowoltaiczną: https://fb.watch/9JulAKycOT/

Ekologia i oszczędności

Multimedalista prowadzi rodzinny biznes, dlatego poza ekologią, zdecydował się na fotowoltaikę ze względu na niższe rachunki. Willa Klimek to nie tylko dom, ale także rodzinny pensjonat, oferujący prawie 70 miejsc noclegowych. Dzięki instalacji PV może stać się ekologiczny i zdecydowanie bardziej opłacalny. Dom Klemensa Murańki został wybudowany w regionalnym, góralskim stylu. Niemniej skomplikowany dach budynku nie przeszkodził w montażu instalacji fotowoltaicznej o wielkości 6,66 kWP. 

Przypomnijmy, że coraz więcej znanych sportowców decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii. W drużynie Słońca są już Robert Lewandowski, Kamil Glik czy Kamil Grosicki. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.