Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejny rekord OZE. Fotowoltaika i wiatraki pokryły 70% zapotrzebowania na prąd

Kolejny rekord OZE. Fotowoltaika i wiatraki pokryły 70% zapotrzebowania na prąd

Rekord goni rekord. 10 maja OZE wyprzedziły węgiel, pokrywając prawie 70% krajowego zużycia energii elektrycznej. Dzień wcześniej fotowoltaika po raz kolejny w tym roku pobiła dotychczasowy wynik produkcji energii. A to z pewnością nie koniec dobrej passy…

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

OZE pokryły 70% zużycia prądu 

Kto jeszcze ma wątpliwości co do tego, że odnawialne źródła energii mają dużą szansę zastąpić polskie elektrownie węglowe powinien przyjrzeć się najnowszym rekordom. We wtorek 10 maja między 11:00 a 12:00 OZE wyprzedziły inne źródła i pokryły najwięcej krajowego zużycia. Fotowoltaika działała z mocą 8 273 MWh, a wiatraki wykręciły 5 575 MWh. Łącznie oba źródła działały z mocą niemal 13,9 GW, zaspokajając 68,5% zapotrzebowania. 

image 13
Produkcja energii elektrycznej w dn. 10.05.2023. Źródło wykresu: energy.instrat.pl

To nie wszystko. Biorąc pod uwagę ostatnie 24 godziny, odnawialne źródła energii produkowały więcej prądu niż elektrownie węglowe. 

image 14
Produkcja energii elektrycznej w ciągu ostatnich 24 godzin. Dane pobrane 11.05.2023 około 14:00. Źródło: energy.instrat.pl

Co więcej, pomimo rekordowej produkcji, tym razem Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie zleciły ograniczenia produkcji energii z OZE. To dlatego, że część wyprodukowanej energii udało się wyeksportować do krajów sąsiednich: Czech, Słowacji i Ukrainy. 

Nowy rekord fotowoltaiki 

Ostatnie dni zdecydowanie sprzyjają instalacjom fotowoltaicznym. Tuż przed rekordowym udziałem OZE w pokryciu zapotrzebowania energetycznego kraju, energia słoneczna ustanowiła nowe, rekordowe wyniki. W dodatku aż dwa razy!

9 maja w południe generacja źródeł fotowoltaicznych wyniosła 8473 MWH, ale na tym się nie skończyło. Już godzinę później moc wzrosła do 8 664 MWh! Łącznie produkcja energii słonecznej na poziomie powyżej 8 GWh trwała aż pięć godzin – od 11:00 do 16:00. 

Dołączając do tego elektrownie wiatrowe, w szczytowym momencie odnawialnym źródłom energii udało się osiągnąć moc ponad 12,8 GWh, co pozwoliło pokryć 65% krajowego zapotrzebowania na prąd. 

Z pewnością to nie ostatnie rekordy w tym roku! 

Źródła: energy.instrat.pl, globenergia.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.