Koniec z plastikiem w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim

Małopolski Urząd Marszałkowski zamierza wcześniej realizować politykę ekologiczną UE (plastikową dyrektywę). Już teraz rezygnuje z przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzywa sztucznego. W dodatku wszelkie dokumenty urzędowe mają być drukowane na papierze pochodzącym z recyklingu. Pozytywny trend, który na razie ma znacznie symboliczne, rozwija się.

Chociaż „dyrektywa plastikowa”, zakazująca używania m.in. talerzy, kubków i słomek z tworzywa sztucznego, ma obowiązywać w krajach Wspólnoty dopiero od 2021 roku, wiele instytucji zdecydowało się wprowadzić jej założenia wcześniej. Niedawno do tej grupy dołączył Małopolski Urząd Marszałkowski. Instytucja poszła krok dalej i zamierza konsekwentnie wdrażać punkty projektu EkoMałopolska.

Fotowoltaika od Columbus Energy

EkoMałopolska w UM – co będzie wprowadzane?

Założeniem projektu EkoMałopolska jest wdrażanie działań, które mają na celu poprawę środowiska naturalnego w regionie. W jego zakres wchodzi rezygnacja z plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, a także wykorzystanie papieru pochodzącego z recyklingu. Zamiast tworzyw sztucznych instytucja zamierza korzystać z nietypowych, ale ekologicznych materiałów, np. otrębów pszennych, które służą m.in. do produkcji talerzy, nadają się do podawania dań zimnych i gorących, a przy tym rozkładają się w ciągu 30 dni. Alternatywą dla innych przedmiotów są woreczki z organicznej siatki bawełnianej, szklane, metalowe lub bambusowe słomki.

Będziemy edukować i inspirować mieszkańców Małopolski, ale najpierw chcemy i musimy zacząć od siebie! Dlatego w projekcie EkoMałopolska znajduje się zapis o Zielonych Zamówieniach Publicznych realizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, które będą uwzględniały dodatkowe wymogi związane z ograniczeniem wpływu na środowisko – stwierdził wicemarszałek Tomasz Urynowicz.