Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koronawirus ratunkiem dla ginącej planety? Spadek emisji w Chinach o 100 mln ton

Koronawirus ratunkiem dla ginącej planety? Spadek emisji w Chinach o 100 mln ton

W ciągu zaledwie dwóch tygodni o 100 mln ton spadły w Chinach emisje CO2 z powodu ataku groźnego wirusa COVID-19. Eksperci wyliczają pozytywne dla planety efekty pandemii, ale podkreślają, że mogą być tymczasowe. Czy ta lekcja czegoś nas nauczy? A politycy wyciągną z niej wnioski? 

Reklama

Obniżenie produkcji w wielkich firmach, kwarantanna, która miliony ludzi zatrzymała w domu, puste place, ulice, odwołane loty samolotem, niewielki ruch samochodów, zamknięte granice państw – zmiany, do których musieli z dnia na dzień przystosować się zaniepokojeni ludzie, są dziś wielkim oddechem dla ginącej planety. Eksperci wyliczyli, że pandemia w samych tylko Chinach sprawiła, że emisje CO2 obniżyły się o 100 mln ton w ciągu dwóch tygodni! To tyle, ile emituje Polska w ciągu czterech miesięcy. I 6 proc. całej emisji CO2 na świecie. 

Raport CREA podaje, że produkcja zmniejszyła się od 15 do 40 proc. w kluczowych sektorach chińskiego przemysłu. SmogLab podkreśla, że chodzi przede wszystkim o produkcję paliw z ropy naftowej – w prowincji Shandong produkcja spadła do najniższego poziomu od jesieni 2015 roku. 

Transport odpowiada za 21 proc. emisji CO2 – z pewnością kryzys w branży turystycznej i transportowej przełoży się na znaczące zmniejszenie emisji. W Chinach ruch lotniczy obniżył się o prawie 70 proc. w porównaniu do stycznia. W skali świata emisja CO2 z lotnictwa cywilnego spadła w ostatnim czasie o 11 proc., czyli o 3 mln ton CO2. To rekord. 

Eksperci obawiają się jednak, że z powodu recesji gospodarczej tuż po pokonaniu pandemii produkcje ruszą ze zdwojoną siłą, by nadrobić straty. 

“Prawdopodobnie zaobserwujemy rundę tak zwanych zanieczyszczeń odwetowych, gdy fabryki zmaksymalizują produkcję w celu zrekompensowania strat w okresie przestoju” – mówił dla “Science Alert” Li Shuo, doradca chińskiego Greenpeace’u.

Czy jest szansa na to, by zatrzymać ocieplanie się klimatu? By uratować ginącą planetę, musielibyśmy zatrzymać ten proces do 2,5 stopnia Celsjusza. Inaczej czekają nas susze, powiedzie, pożary i tornada. Czy atak koronawirusa otworzy oczy politykom w kwestii kryzysu klimatycznego? Czy jest szansa na wypracowanie nowych strategii gospodarczych? Jak podniesiemy się z recesji? Czas pokaże, czy pandemia stanie się dla nas wszystkich ważną lekcją na temat ekologii. 

Źródła: SmogLab, raport CREA, Science Alert

Źródło zdjęcia: The Canadian Press / CDC

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.