Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polenergia z rekordowym wzrostem. Największa produkcja energii z Farmy Wiatrowej Mycielin

Polenergia z rekordowym wzrostem. Największa produkcja energii z Farmy Wiatrowej Mycielin

Polenergia uznaje miniony rok za rekordowy. Produktywność farm energetycznych spółki wzrosła o 34 proc., w aukcjach OZE kontrakty wygrały trzy projekty o łącznej mocy 186 MW, zaś skorygowany wynik EBITDA osiągnął rekordową sumę 279,1 mln PLN.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Podjętymi w 2019 roku działaniami potwierdzamy nasze wcześniejsze zapowiedzi o gotowości do rozwoju i pełnego wykorzystania poprawiającej się sytuacji na rynku Odnawialnych Źródeł Energii –  stwierdza Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergii.

Rok 2019 Polenergii w liczbach: 

  • Wzrost wartości spółki o 31 procent;
  • 279,1 mln PLN skorygowanego EBITDA w 2019 roku, – wzrost o 90,7 mln;
  • 34 proc. średnia produktywność farm wiatrowych; 
  • 738 GWh (rekordowa) produkcja energii z farm wiatrowych; 
  • 186 MW łączna moc 3 farm wiatrowych, które wygrały w 2019 roku aukcje OZE; 
  • 42 MW łączna moc projektów przygotowywanych do aukcji w 2020 roku;  
  • 116 mln PLN to skorygowany zysk netto Polenergii.

Wygrane aukcje zwiększą moc, jaką posiada Polenergia, o 75 procent, łącznie uzyskując 435 MW. Spółka chwali się też uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie swoich pierwszych farm fotowoltaicznych Sulechów I. Wydana koncesja pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej do końca 2030 roku.

Najbardziej produktywną farmą Polenergii w 2019 roku była Farma Wiatrowa Mycielin, która osiągnęła produktywność na poziomie 40 procent. 39 procent zanotował obiekt Gawłowice.

Oczekujemy także zmian w „ustawie odległościowej”, które pozwolą rozwijać nowe wiatrowe projekty. Trwają też konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy dedykowanej morskiej energetyce wiatrowej, która zakłada m.in. gwarancje dla inwestorów zapewniające im bezpieczeństwo inwestycji. Przyjęcie tej ustawy możliwe jest w pierwszej połowie 2020 roku. Termin rozpoczęcia budowy naszych morskich farm uzależniony jest właśnie od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnegozapowiada Michalski.

Partnerem wspomnianych trzech morskich projektów farm wiatrowych o łącznej mocy 3 GW jest norweski Equinor. 

Źródło: raport 2019 Polenergia

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.