Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Korzystaj z internetu ekologicznie i bezpiecznie

Korzystaj z internetu ekologicznie i bezpiecznie

Dziś już nikt nie wyobraża sobie świata bez internetu. W sieci szukamy wiadomości, czytamy artykuły, oglądamy zdjęcia i wideo, nawiązujemy znajomości i utrzymujemy kontakt. Zazwyczaj pewnie nie myślimy o tym, czy nasze surfowanie, przesyłanie i scrollowanie ma jakiś wpływ na planetę. A ma. Jak korzystać z internetu bardziej bezpiecznie i ekologicznie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Każdy zostawia w sieci swój ślad

Według badań DataReportal z 2021 roku aż 4,72 mld osób na świecie ma dostęp do internetu. To 60% populacji. Każdy z użytkowników pozostawia po sobie ślad – nie tylko wirtualny. Musimy pamiętać, że czynności, które wykonujemy na komputerze, tablecie czy telefonie zużywają prąd. Jeszcze więcej energii elektrycznej potrzebują serwery, które przechowują dane.

Z przeliczeń portalu mobirank.pl wynika, że co sekundę użytkownicy zadają wyszukiwarce Google aż 47 tys. zapytań, co przekłada się na emisję 500 kilogramów dwutlenku węgla! Fundacja Digital Poland szacuje, że do 2025 roku internet będzie odpowiadał za 5,5% światowej emisji CO2. Dla porównania przemysł lotniczy emituje ok. 920 mln ton CO2 i odpowiada za ok. 2,5-3% emisji.

Jak zatem surfować po sieci nie szkodząc planecie? Jest parę zasad, które można wprowadzić.

Zacznij od porządków

Posprzątaj skrzynkę mailową kasując z niej stare lub przeczytane, a nieistotne maile. Wszystkie nieskasowane wiadomości zajmują miejsce na serwerze. Wypisz się też z niechcianych newsletterów i wstrzymaj subskrypcje.

Pisz konkretnie, na temat i wtedy… kiedy musisz

Każdy wysłany mail bez załącznika emituje 4 g dwutlenku węgla, a ten z załącznikiem… aż 50 g! Jeśli nie musisz wysyłać maila, zrezygnuj z tego. Nie wysyłaj wiadomości, w których piszesz: „ok”, „dziękuje za informację”, „na wiadomość odpowiem w najbliższym czasie”. Netykieta jest ważna, ale w obliczu kryzysu klimatycznego powinna zostać odświeżona. Dołącz wszystkie załączniki, żeby za chwile nie musieć wysyłać kolejnej wiadomości. Ogranicz odpowiadanie na maila „do wszystkich”.

Uporządkuj media społecznościowe

Jeśli Twoja tablica w mediach społecznościowych jest pełna starych memów, linków które już przestały być aktywne czy zdjęć, które wolisz wymazać z pamięci – wyczyść ją. Możesz usunąć stare wpisy i komentarze. Ten ruch na pewno pozwoli lżej oddychać planecie.

Zadawaj konkretne pytania

Każde zapytanie wpisane w przeglądarkę emituje ok. 7 gram CO2. Każde uruchamia skomplikowane algorytmy, które szukają najbardziej trafnych odpowiedzi. Dlatego staraj się precyzyjnie wpisywać swoje, by nie generować kolejnych emisji. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Ecosia, która przeznacza przychody z reklam na sadzenie drzew.

Mądrze korzystaj z chmury

Chmura to nic innego, jak wirtualny serwer, który potrzebuje prądu i systemów chłodzenia. Jak go trochę odciążyć? Tu również przyda się porządek. Wybierz najważniejsze dokumenty. Nie twórz kopii zapasowych do wszystkiego.

Usuń nieużywane konta

Stara skrzynka mailowa, konto w serwisie, który przestał być modny 10 lat temu czy w sklepie internetowym, do którego hasła nie pamiętasz. Każde takie nieaktywne konto zostawia ślad, a dodatkowo naraża cię na ataki hakerskie.

Przy okazji pamiętaj o korzystaniu z VPN. Zgodnie z poradnikiem ExpressVPN ta wirtualna sieć prywatna chroni Cię przed szpiegami, ingerencją osób trzecich i cenzurą.

źródła: homodigital.pl, benchmark.pl, digitalfestival.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.