Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kosmiczna odyseja świąteczna

space

Kosmiczna odyseja świąteczna

Patrzymy z nadzieją i skupieniem na grudniowe niebo. Dzieci wyczekują gwiazdki. I rzeczywiście, na niebie pojawia się migające światło, a niekiedy spadająca kula ognia. Czy kosmiczne znaki, oprócz astronomicznego znaczenia, niosą za sobą jeszcze jakieś przesłanie?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Niebo

A nawet jeszcze wyżej, choć w zasięgu wzroku. Ukryte za gęstym pyłem gwiezdnym, migają niczym lampki na świątecznej choince. Różowe i czerwone plamki to nowo narodzone gwiazdy z nazwanej przez naukowców grupy Christmas Tree Cluster. Astronomowie nazywają to zjawisko, dostrzegalne z kosmicznego teleskopu Spitzer Space Telescope, Snowflake Cluster, czyli gromadką płatków śniegu.

Naukowcy mówią, że te młode, bo mające zaledwie 100 000 lat, niemowlęce struktury gwiezdne, jeszcze nie „wyczołgały się” z miejsca urodzenia. Z czasem naturalne ruchy każdej gwiazdy przełamują ten porządek, a wówczas świecący płatek śniegu przestaje istnieć. Gromada choinki zawdzięcza swoją nazwę od trójkątnego kształtu i emanujących blaskiem gwiazd widzianym przez teleskop. Czy marzyliście kiedyś o takiej choince?

f8dr7ApbbzuhF9meXWFFSHbXLE3F6FoZrOVe49GXePk9WLuuy 1Fl aoUZ7ZLmZevbVEfvSf5Y3IX9

Gwiazdą tegorocznego Bożego Narodzenia nazwano z kolei Jowisza, który w ostatnich dniach, w związku z przesileniem, był najjaśniejszym punktem, widocznym na wieczornym niebie. Saturn i Jowisz zbliżyły się do siebie i 21 grudnia dzieliło te planety zaledwie 0,1 stopnia odległości. Zjawisko to nazywa się Wielką koniunkcją Saturna i Jowisza.

5C8ipfuekPG TXZkSyVAGqhTiSyLAy fBxl vWSNJqnjX1N37W9xHDXY XRQYkCDLVwmn09IlLQL0F9WN7ftHSlkRFWizfiNSfb1uX sJ7p mG4qwSQtdVjv1eaSivmX7NUtiY7l

Więc czym była Gwiazda Betlejemska lub Gwiazda Bożonarodzeniowa? To główny symbol świąt na całym świecie. Niektórzy uważają, że gwiazda Bożego Narodzenia była w rzeczywistości koniunkcją lub bliskim spotkaniem Jowisza z dwiema innymi planetami, Saturnem i Marsem.

Same planety były dla starożytnych „wędrownymi gwiazdami”, a dla wielu z nich miały wielkie znaczenie astrologiczne, metafizyczne lub mistyczne. Astronomowie podają, że w 6 i 5 r. p.n.e. nastąpiła seria takich koniunkcji, występujących w konstelacji Ryb.

A może Gwiazda Betlejemska była meteorem lub spadająca gwiazdą?

Inną możliwością jest to, że Gwiazda Bożonarodzeniowa była nową lub supernową, czyli wcześniej niewidoczną gwiazdą, która nagle bardzo się rozjaśnia. Rzeczywiście, jedna taka gwiazda została zarejestrowana przez Chińczyków wiosną 5 r. p.n.e. i była dostrzegalna przez ponad dwa miesiące. Jednak jego pozycja w konstelacji Koziorożca oznaczała, że ​​prawdopodobnie nie mogła prowadzić mędrców, tak, jak sugerowała Biblia. 

(Polska) Ziemia

Zejdźmy na ziemię i rozejrzyjmy się na dwa krańce naszego kraju. Polska ma swój nieoficjalnie ustalony początek i koniec. Zaczyna się w Tatrach na szczycie Giewontu, a kończy tuż przy Morzu Bałtyckim – na Półwyspie Helskim. Giewont zasłynął niedawno jako miejsce, w którym ludzie dzielą się swoimi przemyśleniami, ale także zdarzają się tu tragiczne wypadki. Czy na tym szczycie, zamiast długiej kolejki pojawi się tu w tym roku jakiś akcent świąteczny? Na razie pozostaje nam popatrzeć na symboliczny krzyż na szczycie góry lub zaakcentować swoją obecnością ten świąteczny czas.

źródło: NASA, earthsky.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.