Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Quiz: Czy jesteś świątecznym ekoświrem?

ekoswieta

Quiz: Czy jesteś świątecznym ekoświrem?

Od początku grudnia piszemy o świątecznych praktykach, które są neutralne dla środowiska. Jak wiele z nich wcieliłeś w życie? Dałeś się ponieść świątecznemu ekoszaleństwu? A może święta w duchu zero waste są ci zupełnie obce? Rozwiąż nasz quiz i przekonaj się, czy masz coś wspólnego z ekologią!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama
  1. Jak prezentują się świąteczne dekoracje twojego domu?

A.

1A

B.

1B

C.

1C

2. Jeżeli choinka, to tylko…

A. Sztuczna, najlepiej od razu przystrojona. Chociaż i tak po dwóch latach wygląda po prostu beznadziejnie, i trzeba kupować nową. No, ale przynajmniej nie opadają z niej igły i nie zaśmiecają mojego dywanu…

B. Sztuczna jest w porządku. Po każdych świętach można ją zanieść na strych, aby znów wyciągnąć ją w następnym roku. Ta, którą kupiłem kilka lat temu, jest ze mną do dzisiaj!

C. Koniecznie żywa, najlepiej z korzeniami. Po świętach zanoszę ją do ogrodu, aby żyła jak najdłużej i produkowała jak najwięcej tlenu!

3. Czy na twoim wigilijnym stole gości karp?

A. Oczywiście, co to za święta bez karpia? Ale najpierw przez kilka dni musi popływać w wannie, zanim trafi na talerz – to już tradycja, niemal tak ważna jak oglądanie Kevina. 

B. Tak, zazwyczaj kupuję już przyrządzone karpie. Nie zawsze mam na nie ochotę, jednak dla niektórych moich bliskich jest to ważna potrawa wigilijna.

C. Niestety, tak! Ja oczywiście go nie jem, i z wściekłością patrzę na osoby z mojej rodziny, które to robią. Jak tak w ogóle można? To powinno być prawnie zakazane, a na wigilijnym stole powinny znajdować się tylko dania wegańskie.

4. Czego nie może zabraknąć na wigilijnej uczcie?

A. Karpia, śledzi, ryby po grecku, uszek z mięsem…

B. Przede wszystkim opłatka, czyli uniwersalnego symbolu zgody, przebaczenia, przyjaźni i miłości, które powinny panować wśród grona bliskich.

C. Wegańskich potraw, i bezmięsnych alternatyw dań wigilijnych. Nie każdy ma ochotę patrzeć, jak inni zajadają się mięsem…

5. Przyszła pora pakowania prezentów dla twojego bliskiego! Jak wygląda skończone dzieło?

A.

5A

B.

5B

C.

5C

6. Jakie lampki na choinkę wybierzesz?

A. Kolorowe, migające, w jakimś fajnym kształcie. A, chodzi o zasilanie? Czy to aż takie ważne? Pan Zdzisiu na targu polecał, więc na pewno są pryma sort!

B. Od lat kupuję lampki ledowe i są naprawdę w porządku. Działają bardzo długo, nie przepalają się, a do tego na rynku możemy znaleźć wiele wariantów kolorystycznych.

C. Żadnych lampek na choinkę. Zużywają o wiele za dużo energii. Zwłaszcza teraz, podczas pandemii, kiedy sieć energetyczna jest przeciążona do tego stopnia, że aż w Krakowie straszy dziwnymi dźwiękami. Jeśli będę chciał stworzyć świąteczną atmosferę, to zapalę świeczki – oczywiście z dala od choinki!

7. W czasie świąt odwiedzasz swoją rodzinę (oczywiście, na spotkaniu jest tylko 5 osób). Wujek zaczyna dyskusję na temat fotowoltaiki i twierdzi, że to się nie opłaca, cały czas się psuje, a najlepsze do ogrzania domu są piece na węgiel

A. Zgadzam się z nim! Facet ma rację, ktoś to w końcu musiał powiedzieć na głos!

B. Nie zgadzam się z nim, ale przecież każdy ma prawo do swojego zdania. Rozmawiam z nim i spokojnie przedstawiam swoje argumenty.

C. Co za bzdury! Ciekawe, skąd on je wytrzasnął?! Muszę za wszelką cenę mu udowodnić, że jest w błędzie i że powinien się doedukować! Jestem zbulwersowany! Jak tak dalej pójdzie, to ja opuszczę ten budynek!

8. Wraz z dwójką znajomych postanowiliście wybrać się na pasterkę. Jak się tam dostaniecie?

A. Ja pojadę swoim samochodem, a oni swoim. Przecież nie będę po nich podjeżdżał!

B. Pojedziemy razem, jednym samochodem.

C. Oczywiście, że idziemy na nogach. Po co niepotrzebnie zanieczyszczać powietrze dodatkowymi spalinami? 

Teraz policz, które odpowiedzi (A, B, czy C?) pojawiały się najczęściej.

Interpretacja wyników

Jeśli najczęściej wybierałeś odpowiedź A… 

Nie po drodze ci z ekologią i ochroną środowiska – zapewne nie tylko od święta, ale i na co dzień. Skąd taka negatywna postawa? Niewiedza, ignorancja, a może niechęć? Pamiętaj, że planeta jest twoim domem, zatem dbając o nią – dbasz o siebie. Może na początek spróbujesz wprowadzić do swojego życia jeden niewielki, ekologiczny nawyk?

Jeśli najczęściej wybierałeś odpowiedź B… 

Brawo! W kwestii ochrony środowiska cechujesz się zdrowym rozsądkiem. Starasz się wprowadzać do swojego życia stopniowe zmiany i nawyki, a jednocześnie rozumiesz, że niektóre rzeczy wymagają czasu i praktyki. Jesteś też wyrozumiały dla innych i szanujesz ich poglądy, natomiast do swojego zdania próbujesz ich przekonać rozmową i merytorycznymi argumentami. Tak trzymać!

Jeśli najczęściej wybierałeś odpowiedź C…

Doceniamy twoje poświęcenie i troskę o planetę, jednak może czasem warto odpuścić? Zwłaszcza w takim czasie, jak święta, które są dobrą okazją do spotkań w gronie bliskich, zgody i wzajemnego szacunku. Rozumiesz, jak poważną sprawą są zmiany klimatu i degradacja środowiska naturalnego, jednak spróbuj wytłumaczyć to innym za pomocą rozsądnych przykładów, bez popadania w przesadne emocje. 

Pamiętaj, aby wynik traktować z przymrużeniem oka i koniecznie podzielić się nim w komentarzu!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.