Koszty magazynowana energii mogą spaść nawet o 66%

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA), koszty magazynowania energii elektrycznej mogą spaść aż o 66% do 2030 roku. W opublikowanym przez IRENA raporcie czytamy, że spadające ceny akumulatorów spowodują szybki rozwój tego sektora – przewiduje się 17 krotny wzrost zainstalowanej pojemności do 2030 roku.

Raport podsumowuje prosta zależność – jeśli kraje podwoją udział OZE w miksie energetycznym, to magazyny energii potroją swoją pojemność.

Raport dodatkowo wskazuje, że do 2030 roku baterie litowo-jonowe, wykorzystywane do konstrukcji tego rodzaju magazynów mogą zwiększyć swoją pojemność o około 50% i zwiększyć nawet o 90% trwałość. Jak wskazuje IRENA, rozwijane są też inne systemy ogniw, co może sprawić, że finalnie do 2030 roku technologia magazynowania prądu elektrycznego będzie jeszcze tańsza.

Mimo, że obecnie systemy magazynowania energii zdominowane są przez elektrownie szczytowo-pompowe, to – jak podkreślono w raporcie – z uwagi na postęp technologiczny i doskonałe skalowanie magazynów akumulatorowych, systemy te są przyszłością.

Wraz z ulepszaniem technologii przechowywania elektryczności – tak w ogromnej skali jak i niewielkiej, lokalnej – powstawać będzie coraz bardziej zdecentralizowana sieć energetyczna, przyspieszająca rozwój sektora OZE – skomentował dyrektor IRENA, Adnan Amin. – Obecnie, w czasach dążenia do niskiej emisji, wspierania systemów magazynowania energii jest kluczowe – dodał Amin.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Jak się tworzy gminny klaster energii?

Następny artykuł

Kishorne zawiedzione opóźnieniami w budowie Kincardine

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,