Kraków chce zazieleniać dachy

Krakowscy włodarze opracowali wstępny projekt wytycznych do tworzenia zielonych dachów, czyli pokrytych intensywną zielenią – trawami, krzewami, a nawet drzewkami. Gotowe już są założenia do wydawania decyzji o warunkach zabudowy i planach miejscowych.

W małopolskiej stolicy zdążyły się już pojawić budynki z niską zielenią – trawami i roślinami z rodziny rozchodników. Wymagają one podłoża o grubości od 5 do 10 cm. Wskazane wytyczne mogą dać szansę na zasadzenie flory potrzebującej aż półmetrowej gleby.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Najważniejszymi założeniami wytycznych są: możliwość stworzenia wyższej attyki, grubszych stropów, a także utrzymania cięższej zieleni, zapewnienie odpowiednich warunków do utrzymania i korzystania przez mieszkańców z zielonego otoczenia na dachu – mówi główny architekt Krakowa, Tomasz Bobrowski.

Miasto musi się pochylić nad kompleksowym rozwiązaniem, które zawierałoby również elementy wspierania szeregu inicjatyw podejmowanych w tym zakresie przez mieszkańców, zwłaszcza w zakresie budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego… – wyjaśnia Telewizji krakow.pl Jerzy Muzyk, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

Zaletą zielonych dachów jest zmniejszenie tzw. wysp ciepła, retencja wody, produkcja tlenu, a co najważniejsze dla stolicy Małopolski – pochłanianie pyłów.