W Krakowie odbył się Antysmogowy Pokaz Mody

Przebywanie w środowisku, które ustawicznie charakteryzuje się podwyższonymi normami zanieczyszczeń powietrza, wymusza na swych użytkownikach zdecydowane działania. Do takich właśnie czynności można zaliczyć wszelkiego rodzaju akcje promujące świadomość obywatelską w kwestii zagrożeń płynących z oddychania zanieczyszczonym powietrzem, a także cykle szkoleń i wykładów poświęconych właśnie takiej tematyce.

Sposobów na walkę ze smogiem jest mnóstwo. Można zacząć od uprawiania roślin pochłaniających pyły z powietrza, przesiąść się na niskoemisyjne pojazdy, a przede wszystkim zadbać, by ogrzewać własne gospodarstwo domowe we właściwy i zrównoważony sposób.

Wszystkie te działania nie sprawią jednak, że smog zniknie od zaraz i na zawsze. Zanim to się stanie, należy nauczyć się właściwego funkcjonowania w tak zanieczyszczonym środowisku. Umożliwiają to m.in. popularne maski antysmogowe, które coraz częściej można spotkać na ulicach wielu polskich miast.

Właśnie z maseczkami antysmogowymi związana jest inicjatywa, która już od kilku tygodni trwa na terenie Krakowa. Uczennice tamtejszego V Liceum Ogólnokształcącego postanowiły nie tylko popularyzować tego typu urządzenia – a co za tym idzie także świadomość dotyczącą kwestii zdrowotnych – ale chciały także zwrócić uwagę na fakt, że maseczki antysmogowe coraz częściej stają się tak powszechnym elementem garderoby, jak czapka czy szalik. Z tego też względu warto odczarować ich wygląd i przekonać potencjalnych użytkowników, że noszenie maseczek może być nie tylko zdrowsze, ale też… modne.

Właśnie dlatego licealistki postanowiły stworzyć pierwszy Antysmogowy Pokaz Mody. Odbył się on 4 lutego br. w Krakowie na terenie Forum Przestrzenie.

– Zeszłej zimy nasze mamy kupiły nam maski antysmogowe. Na ulicy nikt ich nie nosił, więc my też nie zamierzałyśmy. Z jednej strony miałyśmy dosyć wdychania smogu, a z drugiej zewsząd słyszałyśmy głosy, że maski są brzydkie, nikt ich nie nosi i do niczego nie pasują. Gdy raz na jakiś czas zakładałyśmy maskę, czułyśmy się inne, gorzej ubrane. „Co by było gdyby Michael Kors sprzedawał maski?” – zastanawiałyśmy się. Bez wątpienia nosiliby je wszyscy. W ten sposób narodził się pomysł wypromowania masek jako elementu mody – tak o genezie inicjatywy powiedziała Zofia Smoleń, jedna z licealistek zaangażowanych w akcję, w wywiadzie udzielonym portalowi dziennikpolski24.pl.

Inicjatorkami pokazu są Patrycja Machno, Julia Ścisło, Zofia Smoleń, Marta Śliwińska i Maria Windyga, uczennice krakowskiego V LO. Oprócz zorganizowanego niedawno Antysmogowego Pokazu Mody promują w mediach społecznościowych akcję „Załóż maskę”.

Foto: Instagram Załóż Maskę

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Gmina Połaniec stawia na energię geotermalną

Następny artykuł

Bruksela zatwierdziła wsparcie dla polskich elektrowni

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,