Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Krakowscy lekarze chcą powstania Strefy Czystego Transportu. “Każdego roku można ocalić 295 istnień ludzkich”

Krakowscy lekarze chcą powstania Strefy Czystego Transportu.

Krakowscy lekarze chcą powstania Strefy Czystego Transportu. “Każdego roku można ocalić 295 istnień ludzkich”

Koalicja Lekarzy i Naukowców na rzecz Zdrowego Powietrza skierowała apel do Rady Miasta Krakowa nawołujący do utrzymania Strefy Czystego Transportu w mieście. “Ochrona życia i zdrowia mieszkańców Krakowa to główny cel SCT” – zwracają uwagę lekarze i naukowcy. Podkreślają, że dzięki zmniejszeniu emisji z transportu, w Krakowie można uniknąć niemal 300 zgonów rocznie.

Reklama

Gorący apel krakowskich lekarzy. Chodzi o ochronę życia i zdrowia

W apelu skierowanym do Rady Miasta Krakowa lekarze i naukowcy zwracają uwagę na istotny aspekt Strefy Czystego Transportu, który w trwającej obecnie burzliwej dyskusji traktowany jest w sposób marginalny – to ochrona życia i zdrowia mieszkańców Krakowa. Eksperci podkreślają, że Kraków należy do czterech miast w Polsce, w których przekroczone są dopuszczalne średnioroczne stężenia NO2. Stężenia tego zanieczyszczenia w Krakowie są czterokrotnie wyższe niż zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.

– Wyliczenia pokazują, że każdego roku można ocalić 295 istnień ludzkich w Krakowie dzięki zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń generowanych przez transport. Największy pozytywny wpływ widać w takich dzielnicach jak: Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony i Biały, Krowodrza, Podgórze, Czyżyny, Bieńczyce, Wola Duchacka i Łagiewniki. We wskazanych obszarach, dzięki działaniom zmniejszającym emisję tlenków azotu, można zredukować liczbę zgonów z przyczyn naturalnych aż o 7,6% – mówi Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.

Jak szkodzą spaliny samochodowe?

Lekarze w swoim apelu podkreślają negatywny wpływ na nasze zdrowie jaki ma oddychanie powietrzem zanieczyszczonym spalinami z silników samochodowych: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, ostre incydenty chorób sercowo-naczyniowych oraz rozwój zespołów otępiennych u osób starszych, a także pogorszenie koncentracji i uczenia się  dzieci i młodzieży.

– Najbardziej narażone na efekty smogu w miastach są kobiety ciężarne, dzieci oraz osoby starsze, często z chorobami przewlekłymi układu krążenia i oddychania – mówi prof. Ewa Konduracka z Collegium Medicum w Krakowie. – Spaliny samochodowe szczególnie negatywnie oddziałują na małe dzieci, które z powodu niskiego wzrostu łatwiej – w porównaniu z dorosłymi – inhalują zanieczyszczenia z rur wydechowych. Dzieci również dużo gorzej metabolizują i eliminują składniki spalin samochodowych, ponieważ nie mają w pełni wykształconego i funkcjonującego układu odpornościowego. Wiadomo rownież, że przewlekła ekspozycja zanieczyszczenia powietrza przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia, oddychania, nowotworów i alergii.

Ilu przedwczesnych zgonów można uniknąć dzięki SCT w Krakowie?

Badacze związani z Fundacją Europejskie Centrum Czystego Powietrza przygotowali specjalną mapę, która pokazuje, jakiego odsetku przedwczesnych zgonów można byłoby uniknąć dzięki wprowadzeniu w Krakowie SCT. Tereny mieszkalne w Krakowie podzielono na kwadraty o boku 250 m. Dla każdego z oczek tej siatki obliczono stężenia tlenków azotu, przypisano populację i oceniono, jakie są skutki zdrowotne z powodu narażenia na zanieczyszczenie powietrza. Otrzymano odsetek zgonów, których można byłoby uniknąć przy ograniczeniu emisji.

image 2
Źródło: Fundacja Europejskie Centrum Czystego Powietrza

Koalicja Lekarzy i Naukowców na rzecz Zdrowego Powietrza przygotowała również specjalne opracowanie „Strefy Czystego Transportu w polskich miastach. Dlaczego potrzebujemy czystego powietrza?” przedstawiające argumenty medyczne, które uzasadniają potrzebę podejmowania działań zmierzających do redukcji emisji pochodzenia komunikacyjnego (w szczególności tlenków azotu). W jego przygotowaniu uczestniczyli eksperci z Warszawy, Krakowa i Katowic, którzy od wielu lat zajmują się naukowo i zawodowo zagadnieniami związanymi z wpływem zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Z pełną wersją dokumentu można się zapoznać tu.

Pierwszy etap Strefy Czystego Transportu w Krakowie miał wejść w życie już w połowie tego roku, a pełne jej obowiązywanie było zapowiedziane na lato 2026. W połowie jednak władze miasta zaproponowały opóźnienie całego procederu – etap przejściowy miałby się rozpocząć się 1 lipca 2026, a SCT w pełnym wymiarze będzie obowiązywać od 1 stycznia 2028.

– Czytaj także: Gdzie w Krakowie auta trują najbardziej? Mamy wyniki najnowszych badań [MAPA]

Źródło: informacja prasowa – Krakowski Alarm Smogowy

Fot. Bing, Canva (NanoStockk)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.