Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Krakowska Farma Miejska – sposób na świeże warzywa z miejskiej uprawy

Krakowska Farma Miejska – sposób na świeże warzywa z miejskiej uprawy

Trzech kolegów z Krakowa założyło Krakowską Farmę Miejską. Farma wystartowała w kwietniu i może z niej skorzystać każdy. Mieszkańcy mogą zamówić warzywa lub sami podjechać na farmę, by odebrać swoją paczkę ze świeżymi pysznościami. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jak to działa?

Właścicielami Krakowskiej Farmy Miejskiej są Apolinary Żuchowicz, Jacek Bender i Janek Szpil. Jak działa farma? 

To oddolna inicjatywa, którą stworzyliśmy, bo… uwierzyliśmy, że się da! Bo wiemy, że nie ma co czekać, aż ktoś za nas zorganizuje lepiej świat. Uczymy się dużo każdego dnia wprowadzając ideę w praktykę na bieżąco. Farma powstała dla wszystkich, którzy zechcą czerpać z jej dóbr. Dlatego zapraszamy Cię do współtworzenia tego projektu – poprzez zakup paczek, abonamentów, szerzenie wieści o istnieniu farmy lub wsparcie finansowe 'po prostu’. Rośliny robią swoją robotę – rosną! Stwórzmy im do tego jak najlepsze warunki! – piszą twórcy Krakowskiej Farmy Miejskiej na stronie swojej zrzutki

Paczka warzyw

Paczkę może zamówić każdy, zostanie w krótkim czasie dostarczona, ale można ją też odebrać osobiście. Właściciele używają tylko ekologicznych nawozów i dbają o jak najwyższą jakość swoich upraw. Skąd pomysł na farmę? 

Farma wpisuje się w trend rolnictwa regeneratywnego inspirowanego permakulturą. Właściciele używają metod market gardening, by zwiększyć żyzność i bioróżnorodność gleby. Dbają też o zatrzymywanie wilgoci w glebie, stosując ściółkowanie i przykrywanie upraw. 

Bezemisyjna dostawa 

Jakie są jeszcze korzyści z upraw w Krakowskiej Farmie Miejskiej? Dzięki lokalnemu charakterowi upraw można zredukować emisje związane z transportem. Część dostaw właściciele realizują za pomocą rowerów, a w przyszłości chcą zakupić specjalny rower cargo. Właściciele farmy skracają łańcuch dostaw i dostarczają żywność bezpośrednio z pola do domów i mieszkań. Można też ich odwiedzić i odebrać zamówione warzywa bezpośrednio z pola.

fot. źródło: zrzutka.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.