1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kto zbuduje elektrownie jądrową w Polsce? Czekając na decyzję w sprawie atomu

Kto zbuduje elektrownie jądrową w Polsce? Czekając na decyzję w sprawie atomu

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) do końca roku Polska wybierze technologię, w której będzie budowana nasza pierwsza elektrownia jądrowa. Rozważane są oferty z USA (Westinghouse-Bechtel), Korei Południowej (KHNP) oraz Francji (EDF). Wciąż czekamy decyzję rządu w kwestii wyboru partnera. Czy wiemy coś więcej po spotkaniu w USA?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Spotkanie w sprawie atomu w USA

23 października w Waszyngtonie odbyło się spotkanie minister klimatu i środowiska Anny Moskwa oraz wicepremiera i szefa resortu aktywów państwowych Jacka Sasina z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm. Głównymi tematami były amerykańska oferta w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Polsce, współpraca w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego.

– To bardzo konstruktywne i ważne spotkanie, które dotyczyło naszych wspólnych projektów w zakresie energetyki jądrowej. Służyło temu, by wyjaśnić wszelkie kwestie, które pozostały jeszcze do wyjaśnienia jeśli chodzi o decyzję rządu dotyczącą wyboru partnera w projekcie budowy polskiej energetyki jądrowej podkreślał wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z amerykańską sekretarz energii.

Przez minione 18 miesięcy strona amerykańska realizowała zapisy z międzyrządowej umowy podpisanej w październiku 2020 roku. Przygotowane zostały dokumenty do decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej.

Wybór technologii

Minister Anna Moskwa w czasie spotkania mówiła, że obecnie rząd stoi przed wyborem technologii. W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej nasz kraj zakłada powstanie dwóch elektrowni w dwóch lokalizacjach i od 6 do 9 GW do 2043 roku z pierwszym reaktorem w 2033 roku.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 roku było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 roku. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 latapowiedziała.

Jacek Sasin podkreślał, że polski rząd jest coraz bliżej podjęcia decyzji. Wiemy, że stronie amerykańskiej zależy na szybkiej decyzji. Zgodnie z polsko-amerykańską umową międzyrządową miała ona zapaść do 12 października.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Chociaż budowa elektrowni jądrowej wzbudza sporo kontrowersji, nie ma wątpliwości, że jej obecność jest niezbędna do przeprowadzenia sprawnej transformacji energetycznej. Wicepremier podkreślał znaczenie inwestycji w energetykę jądrową dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Nie mamy czasu. Potężny kryzys energetyczny, jaki nas obecnie dotyka powoduje, że musimy szybko podejmować decyzje dotyczące budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju w oparciu o nowe, czyste, tanie i pewne źródła, a takim właśnie źródłem jest energetyka jądrowa. Zależy nam, by rozstrzygające decyzje zapadły jak najszybciej. Dlatego właśnie poprosiliśmy panią sekretarz o spotkanie, podczas którego wyjaśnimy wszelkie kwestie pozostające jeszcze do wyjaśnieniapowiedział Jacek Sasin.

Wicepremier podkreślił, że to się w znacznej mierze udało.

Budowa elektrowni jądrowej to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego całego kraju. Dzisiaj przedyskutowaliśmy decydujące elementy oferty złożonej przez USA. Pozostało jeszcze kilka kwestii, w których oczekujemy doprecyzowania przez stronę amerykańską. Myślę, że w ciągu najbliższych dni będziemy w stanie ogłosić decyzję rządu w tej sprawie dodała również Anna Moskwa.

Przedstawiciele rządu omawiali również potencjał, jaki stoi za rozwojem technologii jądrowej w Polsce.

Chcielibyśmy widzieć w Polsce centrum szkoleniowe i być regionalnym hubem nie tylko w odnawialnych źródłach energii, ale też w innych dziedzinach energetyki. Chcieliśmy wyjaśnić, w jakim aspekcie i zakresie to partnerstwo z USA daje nam szansę, by być takim centrum jądrowym dla całej Europy Środkowo-Wschodniej podkreślała minister klimatu i środowiska.

Druga elektrownia z udziałem Koreańczyków

W ostatnim czasie “Parkiet” poinformował, że Polska Grupa Energetyczna oraz ZE PAK mają podpisać list intencyjny z Koreańczykami z KHNP dotyczący budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. 

W czasie wizyty w USA Jacek Sasin odniósł się również do pytań o ewentualne zaangażowanie spółek Skarbu Państwa w budowę drugiej polskiej elektrowni jądrowej.

Projekt biznesowy pojawił się jako równoległy do programu rządowego. Jesteśmy zainteresowani, by jak najwięcej udało się w Polsce zbudować mocy wytwarzania energii z energii jądrowej. Takie inicjatywy będziemy wspieraćwyjaśnił Jacek Sasin.

W najbliższym czasie wicepremier planuje wizytę w Korei Południowej. Najprawdopodobniej będzie tam rozmawiał o elektrowni, która miałaby powstać w Piątnowie. 

źródło: bankier.pl, parkiet.pl, gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.