Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kto zdobył tytuł najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie w 2024?

Kto zdobył tytuł najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie w 2024?

W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii został opublikowany Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zwycięzca rankingu

Indeks Corporate Knights Global 100 to coroczny ranking 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie. Firmy te reprezentują 1% najlepszych firm na świecie pod względem wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ranking ma charakter międzysektorowy i obejmuje przemysł, branżę finansową, IT, sektor konsumencki oraz opiekę zdrowotną.

Na potrzeby edycji 2024 Global 100 Index organizujący go magazyn Corporate Knights przeanalizował dane pozyskane z aż 6 733 firm i zestawił w oparciu o 25 kluczowych ilościowych wskaźników wydajności, ważonych w celu odzwierciedlenia profilu wpływu każdej branży.

Po raz piąty w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie przoduje firma Ørsted, specjalizująca się w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Ørsted jest największym na świecie podmiotem pozyskującym energię odnawialną z wykorzystaniem morskich elektrowni wiatrowych, dostarczającym największą na rynku moc 8,9 GW. Firma rozwija odnawialne źródła energii na trzech kontynentach.

–  Powrót na pozycję branżowego lidera zrównoważonego rozwoju jest dla nas niezwykle motywujący. To dowód, że wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, które stanowią dla Ørsted kluczowy element strategii, są zauważane i wyróżniane na forum międzynarodowym. Jako firma energetyczna, która przeszła głęboką transformację: od firmy produkującej energię z paliw kopalnych do globalnego lidera morskiej energetyki wiatrowej, mamy ogromne doświadczenie w działaniach na rzecz dekarbonizacji i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Niezmiernie cieszy fakt, że możemy dzielić się nim również w Polsce, gdzie wspólnie z naszym partnerem PGE realizujemy projekty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej o strategicznym znaczeniu dla polskiej energetyki i gospodarki – Baltica 2 i 3 – mówi Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Offshore w Ørsted Polska.

Wizja świata zasilanego OZE

Realizacja wizji świata zasilanego wyłącznie przez odnawialne źródła energii wymaga zdecydowanych działań i ambitnych zobowiązań. Ingrid Reumert, wiceprezes i dyrektor ds. globalnych relacji z interesariuszami w grupie Ørsted, zwraca uwagę na to, że aby móc potroić ilość energii odnawialnej na świecie do roku 2030, konieczne jest odblokowanie większej przestrzeni na lądzie i morzu, przy wsparciu rządów oraz społeczeństw.

Jak pisaliśmy jeszcze w grudniu, potrojenie zainstalowanej globalnej mocy w OZE to jedno z postanowień zawartych podczas światowej konferencji klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych – COP28. Więcej w tym temacie można przeczytać tu: Czeka nas pierwsza globalna inwentaryzacja. Oto efekt COP28.

– Osiągnięcie tego celu wymaga rozbudowy odnawialnych źródeł energii w niespotykanych dotąd tempie i skali. Dokonanie tego w zrównoważony sposób jest nie tylko niezbędne dla naszej planety, ale też dla kontynuowania działalności prowadzonej przez państwa i społeczeństwa. Cele nakreślone w zakresie zielonej energii będziemy w stanie osiągnąć w przewidzianym czasie tylko wtedy, gdy uzyskamy wsparcie społeczności, zabezpieczymy długoterminowy dostęp do kluczowych surowców w ramach łańcucha dostaw oraz odblokujemy możliwość wykorzystywania terenów na lądzie i morzu w celu pozyskiwania energii odnawialnej. Zrównoważony rozwój jest wspólnym mianownikiem i kluczowym elementem wszystkich tych przedsięwzięć – dodaje Reumert.

Powody zwycięstwa Ørsted

Czym Ørsted zapracował na tytuł najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie? Na sukces w tegorocznej edycji rankingu Global 100 Most Sustainable Corporations in World złożył się szereg działań firmy, podjętych w 2023 roku. Ørsted poczynił w tym czasie znaczne postępy w zakresie dekarbonizacji, zbliżając się do celu zerowej emisji netto.

Firma między innymi wyemitowała pierwszą na rynku niebieską obligację, pozyskując 100 milionów euro na finansowanie bioróżnorodności na morzu oraz nawiązała współpracę z Haas School of Business UC Berkeley w celu zwiększenia pozytywnego wpływu społecznego projektów OZE. 

Źródła testu i zdjęć: informacja prasowa first-aid

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.