Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kto zdobył tytuł najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie w 2024?

Kto zdobył tytuł najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie w 2024?

W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii został opublikowany Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Zwycięzca rankingu

Indeks Corporate Knights Global 100 to coroczny ranking 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie. Firmy te reprezentują 1% najlepszych firm na świecie pod względem wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ranking ma charakter międzysektorowy i obejmuje przemysł, branżę finansową, IT, sektor konsumencki oraz opiekę zdrowotną.

Na potrzeby edycji 2024 Global 100 Index organizujący go magazyn Corporate Knights przeanalizował dane pozyskane z aż 6 733 firm i zestawił w oparciu o 25 kluczowych ilościowych wskaźników wydajności, ważonych w celu odzwierciedlenia profilu wpływu każdej branży.

Po raz piąty w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie przoduje firma Ørsted, specjalizująca się w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Ørsted jest największym na świecie podmiotem pozyskującym energię odnawialną z wykorzystaniem morskich elektrowni wiatrowych, dostarczającym największą na rynku moc 8,9 GW. Firma rozwija odnawialne źródła energii na trzech kontynentach.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

–  Powrót na pozycję branżowego lidera zrównoważonego rozwoju jest dla nas niezwykle motywujący. To dowód, że wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, które stanowią dla Ørsted kluczowy element strategii, są zauważane i wyróżniane na forum międzynarodowym. Jako firma energetyczna, która przeszła głęboką transformację: od firmy produkującej energię z paliw kopalnych do globalnego lidera morskiej energetyki wiatrowej, mamy ogromne doświadczenie w działaniach na rzecz dekarbonizacji i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Niezmiernie cieszy fakt, że możemy dzielić się nim również w Polsce, gdzie wspólnie z naszym partnerem PGE realizujemy projekty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej o strategicznym znaczeniu dla polskiej energetyki i gospodarki – Baltica 2 i 3 – mówi Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Offshore w Ørsted Polska.

Wizja świata zasilanego OZE

Realizacja wizji świata zasilanego wyłącznie przez odnawialne źródła energii wymaga zdecydowanych działań i ambitnych zobowiązań. Ingrid Reumert, wiceprezes i dyrektor ds. globalnych relacji z interesariuszami w grupie Ørsted, zwraca uwagę na to, że aby móc potroić ilość energii odnawialnej na świecie do roku 2030, konieczne jest odblokowanie większej przestrzeni na lądzie i morzu, przy wsparciu rządów oraz społeczeństw.

Jak pisaliśmy jeszcze w grudniu, potrojenie zainstalowanej globalnej mocy w OZE to jedno z postanowień zawartych podczas światowej konferencji klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych – COP28. Więcej w tym temacie można przeczytać tu: Czeka nas pierwsza globalna inwentaryzacja. Oto efekt COP28.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

– Osiągnięcie tego celu wymaga rozbudowy odnawialnych źródeł energii w niespotykanych dotąd tempie i skali. Dokonanie tego w zrównoważony sposób jest nie tylko niezbędne dla naszej planety, ale też dla kontynuowania działalności prowadzonej przez państwa i społeczeństwa. Cele nakreślone w zakresie zielonej energii będziemy w stanie osiągnąć w przewidzianym czasie tylko wtedy, gdy uzyskamy wsparcie społeczności, zabezpieczymy długoterminowy dostęp do kluczowych surowców w ramach łańcucha dostaw oraz odblokujemy możliwość wykorzystywania terenów na lądzie i morzu w celu pozyskiwania energii odnawialnej. Zrównoważony rozwój jest wspólnym mianownikiem i kluczowym elementem wszystkich tych przedsięwzięć – dodaje Reumert.

Powody zwycięstwa Ørsted

Czym Ørsted zapracował na tytuł najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie? Na sukces w tegorocznej edycji rankingu Global 100 Most Sustainable Corporations in World złożył się szereg działań firmy, podjętych w 2023 roku. Ørsted poczynił w tym czasie znaczne postępy w zakresie dekarbonizacji, zbliżając się do celu zerowej emisji netto.

Firma między innymi wyemitowała pierwszą na rynku niebieską obligację, pozyskując 100 milionów euro na finansowanie bioróżnorodności na morzu oraz nawiązała współpracę z Haas School of Business UC Berkeley w celu zwiększenia pozytywnego wpływu społecznego projektów OZE. 

Źródła testu i zdjęć: informacja prasowa first-aid

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.