Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kwaśne deszcze – co to jest?

kwaśne deszcze

Kwaśne deszcze – co to jest?

Kwaśne deszcze to nic innego jak opady atmosferyczne o kwaśnym odczynie pH. Jak powstają i dlaczego kwaśne deszcze niekorzystnie wpływają na środowisko naturalne, budynki oraz ludzkie zdrowie? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak powstają kwaśne deszcze?

Kwaśne deszcze zazwyczaj są skutkiem ubocznym działalności człowieka, rzadziej czynników naturalnych. Powstają w wyniku reakcji wody z gazami, takimi jak dwutlenek węgla, siarkowodór, dwutlenek siarki, trójtlenek siarki, chlorowodory i tlenek azotu. Kwasy najczęściej powstają z siarki i azotu. Dwutlenek siarki w połączeniu z wodą z chmur przeinacza się w kwas siarkowy. Natomiast azot w reakcji z tlenem tworzy tlenki azotu, które w kontakcie z wodą tworzą kwas azotowy.

Kwaśne deszcze – przyczyny

Przyczyną zbyt dużej emisji szkodliwych gazów do atmosfery jest działalność przemysłowa. Spalanie paliw kopalnych przez duże fabryki, ale także używanie pieców węglowych w domach i jazda samochodami elektrycznymi to największa przeszkoda w walce z kwaśnymi deszczami.

Czynniki naturalne także mogą powodować kwaśne deszcze. Mogą to być np. wyładowania atmosferyczne oraz wybuchy wulkanów. Kwasy w deszczu powstają również na skutek pożarów, które obecnie występują bardzo często przez panującą suszę

Kwaśne deszcze – skutki

Skutki kwaśnych deszczy to m.in. zaburzenia ekosystemów. Zakłócony proces fotosyntezy szkodzi roślinom, a zanieczyszczenia zbiorników wodnych niekorzystnie wpływają na zdrowie zwierząt, doprowadzając do ich wysokiej umieralności. Kwaśne deszcze powodują spadek odporności roślin uprawnych, co przekłada się na zmniejszenie zbiorów. 

Wpływ kwaśnych deszczy na człowieka, to podobnie jak w przypadku roślin i zwierząt, podatność na choroby. Narażony jest zwłaszcza układ oddechowy. Kwaśne deszcze mogą sprzyjać powstawaniu nowotworów oraz chorób przewlekłych. Kwas zawarty w deszczach w wyniku korozji niszczy również budynki, dlatego zabytki architektury mogą zostać poważnie uszkodzone.

Jak zapobiegać kwaśnym deszczom?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kwaśnych deszczy, należy zadbać o czystość powietrza. Przede wszystkim warto postawić na edukację społeczeństwa. Dzięki zwiększeniu świadomości ludzi, każdy będzie mógł podjąć decyzję, w jaki sposób zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Pozwolą na to m.in.: wymiana pieców węglowych na ekologiczne, zakup samochodu elektrycznego, czy ograniczenie jazdy autem z silnikiem spalinowym.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.