Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kwaśne deszcze

kwaśne deszcze

Kwaśne deszcze

Padający deszcz zazwyczaj wygląda, jakby był bardzo czysty. Niestety, deszczówka ma mało wspólnego z wodą z kranu. Przy dużym zanieczyszczeniu może być nawet kwaśna.

Kwaśny deszcz – co to takiego?

To taki deszcz, który zawiera kwas. Pochodzi on z zanieczyszczeń powietrza. W miejscach, gdzie występuje dużo nieczystości z samochodów, fabryk i różnych zakładów może wystąpić nie tylko smog. Kwasowe zanieczyszczenia wchodzą w spółkę z kroplami deszczu i już razem spadają na ziemię. Nie mają jednak dobrych zamiarów.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Czy to coś groźnego?

Niestety tak. Ci kwasowi rozbójnicy upodobali sobie rośliny, a już szczególnie drzewa iglaste. To ich najczęstsze ofiary. Kwaśny deszcz niszczy igły i liście. Czasami drzewa zostają zupełnie łyse! Ale to nie wszystko – krople zakwaszają też glebę. Przez to, rośliny na niej rosnące, nie mogą się prawidłowo odżywiać i umierają. Nasze budynki też nie są bezpieczne, bo kwas niszczy również cement i wapień. Kwaśne deszcze są jak banda napadająca na bezbronną wioskę – wszystko zostawiają w ruinie.

Zrób mały eksperyment[1]

Możesz sam sprawdzić, jak kwaśna gleba działa na rośliny. Przygotuj dwie tacki, dwie gazy, nasionka kiełków (możesz dostać w większości sklepów). Potrzebne Ci też będą woda i ocet. Na jednej tacce wysiej normalnie kiełki. Namocz wodą gazę, połóż na tacce i na nią wysyp trochę nasion. W drugim przypadku do namoczenia gazy dodaj trochę octu. Oznacz tacki. Obserwuj je kilka dni, dolewając płynów jak wcześniej.

Jak kwas wpływa na rośliny?

Ziarenka na wodzie już drugiego dnia powinny wypuszczać kiełki. Te z octem, który jest kwaśny nie rosną. Podobnie dzieje się z roślinami w naturalnym środowisku. Kwas nie pozwala im się rozwijać i je niszczy. Teraz możesz zauważyć, jak negatywne jest to działanie.

Wybraliśmy kiełki na gazie, bo to najmniejszy wpływ na środowisko. Podobny efekt można osiągnąć, podlewając jakąś roślinkę octem albo ją nim spryskując. Nie rób tego jednak, bo szkoda niszczyć zdrowe, zadbane rośliny.

 

SŁOWNICZEK

Smog

Kwas

Zanieczyszczenie powietrza


[1] Na podstawie „101 eksperymentów z wodą” przekł. z jęz. niem. Edyta Panek ; il. Charlotte Wagner; Wydawnictwo „Jedność” Kielce 2010

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.