Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Łączy nas wspólny las – Międzynarodowy Dzień Lasów

Łączy nas wspólny las – Międzynarodowy Dzień Lasów

Są dobrem wspólnym. Należą do nas, a przede wszystkim gatunków, które je zamieszkują. Mowa o lasach. Lockdown z powodu pandemii COVID-19 jeszcze wyraźniej uświadomił nam ich wartość. Jak świętować Międzynarodowy Dzień Lasów, który obchodzimy 21 marca? Oczywiście podczas leśnego spaceru! A z taką propozycją wychodzi inicjatywa “Wspólny las”.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Polska w leśnej czołówce

Świetne miejsce do odpoczynku, dom dla ponad 65% gatunków zwierząt, roślin i grzybów. Naturalny filtr, który wychwytuje i przetwarza szkodliwe dla człowieka substancje. Zalety lasów można by długo wymieniać. Najważniejsze – są dostępne dla każdego, za darmo. 

Z danych Lasów Państwowych wynika, że Polska plasuje się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Wynosi ona ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6%. Przewiduje się też, że dzięki pracom zalesieniowym ta liczba zwiększy się w 2050 roku do 33%. Czy zatem możemy spać spokojne i do woli korzystać z dostępności lasów?

Kryzys dopadł i las

Przewidywania naukowców z PAN nie są już tak optymistyczne. Podkreślają oni, że globalny kryzys klimatyczny i jego konsekwencje (ekstremalne zjawiska pogodowe, wysokie temperatury, susza, pustynnienie) niszczą zasoby naturalne, w tym drzewa. Badacze szacują, że w ciągu najbliższych kilkunastu czy kilkudziesięciu lat z polskich lasów mogą zniknąć gatunki, które obecnie stanowią podstawę drzewostanów na blisko 75% ich powierzchni. Są to świerk pospolity, sosna zwyczajna, modrzew europejski czy brzoza brodawkowata. Zmiany w drzewostanie pociągną za sobą również zagładę grzybów i zwierząt. Jeśli zatem chcemy cieszyć się w przyszłości naturą i dostępem do lasów, musimy zacząć działać już dziś.

Zielone płuca

Niestety to człowiek i jego działalność są największą przyczyną kryzysu klimatycznego. Jak złagodzić jego efekty? Podejmując różnorodne działania mające na celu ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. I tu pomocne mogą być… lasy. Jeden hektar lasu rocznie absorbuje do 250 ton CO2. Poza tym drzewa pochłaniają i neutralizują również inne substancje toksyczne. 

Największą rolę odgrywają tu przede wszystkim lasy świerkowe. Nie bez przyczyny nazywamy je fabrykami tlenu. 60-letnia sosna, w ciągu roku produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób! Obok drzew iglastych za najbardziej „tlenodajne” uważane są: buk, klon, dąb, lipa i jesion. Dlatego tak ważne jest sadzenie nowych drzew, a także ochrona przed wycinką tych istniejących. Naukowcy PAN rekomendują sadzenie głównie gatunków przystosowanych do zmian klimatu na słabszych gruntach i terenach górskich, a także w pobliżu rzek. W ten sposób nie tylko zwiększymy lesistość, potencjał przetwarzania dwutlenku węgla, ale również bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.  

Dostępne bez recepty

Nie możemy też zapominać, że lasy są świetnym miejscem do odpoczynku i rekreacji. Przebywanie wśród zieleni nie tylko dotlenia i relaksuje, ale też zmniejsza ryzyko infekcji i działa antydepresyjnie. Las to lek na wiele problemów, dostępny bez recepty. Dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, który obchodzimy 21 marca zachęcamy Cię do wspólnego świętowania. Jak? W najlepszy z możliwych sposobów – idąc do lasu! W ramach inicjatywy „Wspólny las” leśne spacery w niedziele zostaną zorganizowane w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Pełna lista dostępna tutaj.

159436545 108200421339547 6063298657856728739 n
źródło: facebook.com/wspolnylas2021

W tym dniu, poprzez spacery i wydarzenia w bliskich nam lasach, chcemy podkreślić wyjątkową społeczną, krajobrazową i przyrodniczą rolę lasów, oraz zaznaczyć, że zarządzanie tymi terenami powinno być realnie konsultowane ze społeczeństwemczytamy na stronie wspolnylas.pl

Organizatorzy postulują o ochronę lasów i priorytetowe traktowanie ich funkcji społecznej i przyrodniczej. Podkreślają też, że wszyscy powinniśmy mieć realny udział w podejmowaniu decyzji o lasach.

źródło: lasy.gov.pl, naukawpolsce.pap.pl, wspolnylas.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.