Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Letnie igrzyska w dalekiej północnej Finlandii

Letnie igrzyska w dalekiej północnej Finlandii

Jedno z najzimniejszy miast na świecie, Salla w północnej Finlandii, zgłosiło swoją kandydaturę do organizacji igrzysk olimpijskich w 2031 roku. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie chodziło o… letnie igrzyska olimpijskie.

BANER MOBILEB1
Reklama

Czy to prowokacja?

Salla to małe miasteczko położone za kołem podbiegunowym, zamieszkałe przez 3500 osób. Zimą temperatura sięga tu -50°C, a średnia temperatura roczna wynosi nieco poniżej zera. Mróz, śnieg i lód to codzienność Lapończyków. Skąd zatem pomysł na organizację letnich igrzysk właśnie tutaj? Zgłoszenie tej kandydatury to prowokacja i sposób na zwrócenie uwagi na problem globalnego ocieplenia.

To szalony pomysł, ale sprawa jest poważna. Nasz zamiar jest jasny: chcemy, aby Salla pozostała taką, jaką jest obecnie, czyli zimną i pełną śniegu. Ale nasze lata robią się coraz cieplejsze, nasze zimy coraz krótsze. Salli grozi, że przestanie być Sallą jaką znamy powiedział Erkki Parkkinen, burmistrz Salli. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Poprzez ten ekologiczny happening mieszkańcy Salli chcą uzmysłowić nam wszystkim, że musimy zacząć działać. W przeciwnym razie globalne ocieplenie będzie postępowało i być może wkrótce organizacja letnich igrzysk olimpijskich za kołem podbiegunowym przestanie być niewyobrażalna.

Uratować Sallę

W ramach akcji powstała strona internetowa, na której opisana jest cała idea i zaprezentowano gadżety z logo igrzysk – topniejącym lodowcem.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Nie tak dawno temu w maleńkiej, odizolowanej wiosce Salla ludzie spędzali niekończące się zimowe noce, śpiewając o przygodach swoich ulubionych bohaterów i mitologicznych zimnych, lodowych i śnieżnych krajobrazach. Ale teraz krajobraz topnieje, temperatura rośnie, a zima staje się coraz krótszaczytamy na stronie.

Powstał również specjalny filmik promocyjny, z którego dowiadujemy się nieco więcej o miasteczku pośrodku niczego.

Witam w Salli, najzimniejszym miejscu w Finlandii. Chcemy gościć tu igrzyska olimpijskie w 2032 roku. Letnie igrzyskamówi burmistrz Erkki Parkkinen.

W kolejnych kadrach poznajemy mieszkańców, którzy czekają aż stopnieje śnieg i temperatura ociepli się na tyle, by można było przystąpić do typowo letnich rywalizacji, jak siatkówka plażowa, surfing czy pływanie. Pod filmem promocyjnym znajduje się napis: „proszę, nie pozwólcie, aby te igrzyska się odbyły”.

Prawdziwego gospodarza letnich igrzysk 2032 poznamy nie później niż w 2025 roku. Wśród poważnych kandydatur są m.in. Doha, Mumbaj, Madryt czy Zagłębie Ruhry. Zgłoszenie Salli oczywiście należy traktować z dystansem.

Źródło: savesalla.com, sport.pl, fot. savesalla.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.