Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Lokalni aktywiści z Los Angeles pokonali betonozę zielenią

Lokalni aktywiści z Los Angeles pokonali betonozę zielenią

Los Angeles to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych. Znane z wielu kasowych produkcji filmowych, które były tu kręcone. W niektórych z nich można było zobaczyć charakterystyczne wybetonowane brzegi rzeki o tej samej nazwie Los Angeles. Lokalni mieszkańcy postanowili odbetonować rzekę.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Historia rzeki Los Angeles

Bevery Hills, Hollywood, Venice Beach to jedne z pierwszych skojarzeń jakie mamy z regionem. Los Angeles to największe miasto w stanie Kalifornia z populacją 3,8 miliona. Położone jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego na pograniczu z półpustynnym. Mamy tu do czynienia z gorącymi suchymi latami i łagodnymi zimami. Większość opadów występuje zimą i od początku do połowy wiosny.

Główną rzeką regionu jest rzeka o takiej samej jak miasto nazwie – Los Angeles. LA zaczyna się w dzielnicy Canoga Park, gdzie zbiegają się nurty Bell Creek i Arroyo Calabasas, i biegnie 82 km przez Los Angeles i dalej przez 17 innych miast zanim wpłynie do Oceanu Spokojnego w Long Beach. Kiedyś była głównym źródłem świeżej wody dla miast i miasteczek. Wraz z rozwojem demograficznym i przemysłowym dopływy rzeki nie były już w stanie zaspokoić zapotrzebowania na wodę na tym obszarze. Rzeka została też mocno zanieczyszczona spływami rolniczymi i miejskimi, co miało negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców i środowisko. Dodatkowo w latach 1900-1940 miały miejsce liczne powodzie. W odpowiedzi na to Korpus Inżynieryjny Armii USA (The Army Corps of Engineers) w 1938 roku postanowił zabetonować boki i dno rzeki LA i jej dopływów, aby stworzyć sieć betonowych kanałów burzowych. Zagrożenie powodziowe zmniejszyło się. Niestety beton zniszczył rzeczny ekosystem oraz odebrał ludziom pracę i miejsce rekreacji.

image 2
Rzeka Los Angeles

System stworzony przez człowieka, a nie naturę

W obliczu zmian klimatycznych, głównie suszy, która dotyka od lat Los Angeles, to rozwiązanie przestało mieć rację bytu. Zaopatrzenie w wodę w Kalifornii spada do historycznie niskich poziomów. System wodny Kalifornii obejmuje ponad 30 milionów ludzi i nawadnia ponad 2 300 000 gruntów rolnych. Na ten system składa się skomplikowana sieć zapór, akweduktów i rurociągów, które przemieszczają wodę przez cały stan. Czerpią one wodę z 157 milionów akrów ziemi rozciągającej się w ośmiu stanach. Jest to jeden z największych i najbardziej produktywnych systemów wodnych na świecie. Jednak fakt, że jest to system stworzony przez człowieka, ma szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

80% wody deszczowej z Los Angeles wpływa do morza. Brukowane chodniki i asfaltowe drogi tworzą nieprzepuszczalną powierzchnię, po której woda szybko spływa do systemu przeciwpowodziowego i dalej do oceanu. Według danych z XX każdego roku do oceanu spływa około 25-30 miliardów galonów (94,5-113,4 miliardów litrów) wody deszczowej rzeki Los Angeles.

W rankingu najbardziej zagrożonych rzek Ameryki 2022 roku rzeka Los Angeles zajęła 9. miejsce.

Walka o rzekę

W 1986 roku poeta-aktywista Lewis MacAdams podjął pierwsze kroki w celu przywrócenia LA mieszkańcom. Wybił dziurę w ogrodzeniu i ogłosił uwolnienie rzeki. Sam przysiąg, że będzie jej głosem. Tak narodziły się dwie organizacje Friends of the Los Angeles River (FoLAR) i River Movement, które od lat przekształcają rzekę używając naturalnych rozwiązań do przywracania zlewni.

Rzeka zostanie przekształcona w dynamiczny, funkcjonujący ekosystem, który zmniejsza ryzyko powodzi, oczyszcza powietrze, obniża temperaturę i wspiera bioróżnorodność niezbędną dla naszego wspólnego dobrobytu czytamy w misji Friends of the Los Angeles River.

Członkowie Los Angeles River podjęli działania mające na celu zwiększenie bioróżnorodności i zapewnienie siedlisk dla różnorodnej fauny oraz flory. Fragment rzeki zmienił się nie do poznania. Jest miejscem spotkań i relaksu, ochłodą w upalny dzień i pozwala obcować z naturą. 

Zobacz historię przywracania bioróżnorodności nad rzeką:

Historia LA pokazuje, że natura bez człowieka sobie poradzi, ale człowiek bez niej niestety nie. 

Źródło: healthebay.org, lariver.org, grist.org, facebook.com/LosAngelesRiver

fot. główne: rzeka przed i po rewitalizacji, źródło: Leaf of life films

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.