Lwów stawia na elektromobilność

Komitet wykonawczy Lwowskiej Rady Miejskiej zatwierdził koncepcję rozwoju transportu elektrycznego. Zgodnie z założeniami do 2025 roku co piąty rejestrowany w mieście pojazd będzie posiadał napęd elektryczny. Program Rozwoju Pojazdów Elektrycznych Miasta Lwów zostanie przekazany do rozpatrzenia Radzie Miasta.

Według danych regionalnej delegatury ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w kwietniu 2017 roku we Lwowie było zarejestrowanych jedynie dziewięćdziesiąt pojazdów elektrycznych i osiemdziesiąt samochodów z napędem hybrydowym. Publicznie dostępnych jest szesnaście punktów ładowania oraz dwadzieścia trzy komercyjne. We Lwowie znajduje się ponad około sto pięćdziesiąt tysięcy pojazdów, w tym jedenaście tysięcy ciężarówek i ponad sześćset autobusów. Rocznie te pojazdy zużywają ponad dwieście pięćdziesiąt tysięcy ton paliwa.

Z przeprowadzonych badań wynika, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza we Lwowie jest transport. Z tego powodu miasto chce postawić na rozwój transportu elektrycznego. Zgodnie z założeniami do 2025 roku ilość samochodów elektrycznych ma wzrosnąć o dwadzieścia procent. Natomiast udział elektrycznych pojazdów we flocie transportu publicznego ma osiągnąć poziom czterdziestu procent. Jednocześnie rozwinięta zostanie infrastruktura ładowania, tak aby odległość między punktami pozwoliła na pokonanie jej w piętnaście minut piechotą. Ponadto władze Lwowa chcą postawić na promocję transportu elektrycznego.

Według danych AUTO-Consulting flota samochodów elektrycznych na Ukrainie przekroczyła cztery tysiące pojazdów. Przypuszcza się, że ceny samochodów elektrycznych przy takim stanie rozwoju elektromobilności na Ukrainie obniżą się o 17–20 procent. Na początku 2017 roku ukraiński resort infrastruktury poinformował, że rozważa własną produkcję pojazdów elektrycznych na Ukrainie. Potencjalnymi inwestorami są: Hyundai, Toyota, Suzuki, Nissan oraz Fiat. Więcej informacji w artykule: Sprzedaż samochodów na Ukrainie w 2017 roku wzrosła dwukrotnie.

Źródło: Rada Miasta Lwowa, Elektrovesti.net

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Gigafabryka Tesli w Buffalo rozpoczęła produkcję solarnych dachówek

Następny artykuł

Nissan rozpoczyna sprzedaż paneli fotowoltaicznych i domowych magazynów energii

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,