Magazyn energii od Tesli w Australii nie tylko stabilizuje sieć, ale także generuje spore zyski

Tesla, Neoen, Hornsdale Power Reserve, Powerpack, Tesla Powerpack, battery storage, energy storage, battery

 

Największy na świecie akumulatorowy magazyn energii – zbudowany przez Teslę system w Hornsdale w Południowej Australii, nie tylko pomaga stabilizować sieć energetyczną, ale także generuje zyski.

Jak donosi electrek, instalacja o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh, której operatorem jest obecnie francuska spółka Neoen, zarobiła już w kilka pierwszych tygodni swojej pracy około miliona dolarów australijskich.

Tesla, Powerpack, Tesla Powerpack, battery, batteries, battery storage, energy storage

Południowoaustralijska instalacja wykorzystywana jest na dwa sposoby. Po pierwsze, jej ogromna pojemność i bardzo szybkie reagowanie, umożliwiają stabilizację sieci. Sytuacja taka zdarzyła się w grudniu zeszłego roku, gdy spadek napięcia wywołany był awarią jednej z elektrowni wiatrowych. Po drugie, część mocy – około 30 MW i 90 MWh pojemności – jest wykorzystywana w pełni komercyjnie. Ogniwa są ładowane prądem z pobliskich wiatraków, co pozwala na sprzedanie energii po znacznie lepszej cenie.

Dzięki temu, że system reaguje bardzo szybko na zmiany w sieci, może także dostosowywać się do zmian ceny energii. Gdy zwiększa się zapotrzebowanie na prąd i rośnie jego koszt, operator może „otworzyć” magazyn i sprzedawać go z korzyścią. Jak szacują analitycy, Hornsdale może zarobić milion dolarów australijskich w ciągu dwóch dni. Oczywiście wszystko przy założeniu, że prąd do ładowania ogniw pochodzi np. z własnych wiatraków i uzyskiwany jest „prawie za darmo”.

Magazyn sprawdza się w specyficznych warunkach rynku energii elektrycznej w Australii. Wielu obywatelom tego kraju rozwiązanie to przypadło do gustu. Tesla i Neoen już otrzymali kolejne zamówienie na magazyn, który powstać ma w stanie Wiktoria. Następne inwestycje planowane są w Nowej Południowej Walii, Queensland i na Terytorium Północnym.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Ostrawa zamawia 40 gazowych Solarisów

Następny artykuł

Ograniczenie emisji z rolnictwa i transportu w Europie

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,