Duży magazyn energii elektrycznej za polską zachodnią granicą

Zaraz za naszą zachodnią granicą w niemieckim landzie Saksonia powstać ma magazyn energii. Jego planowana pojemność wynieść ma niemalże 16 MWh. Instalacja wykona firma Belectric, należąca do koncernu Innogy. Zamawiającym jest lokalny operator sieci przesyłowe „Eins – Energie in Sachsen GmbH & Co. KG”. Planowany system ma być największym na świecie.

Belectric instalował już wcześniej mniejsze układy tego rodzaju, ale dotychczas były to systemy kontenerowe. System w Saksonii ma znajdować się w budynku należącym do operatora. Jak podaje operator, całkowity koszt inwestycji w Chemnitz wynieść ma około 10 miliona euro. Władze Saksonii dofinansują inwestycję kwotą 1 miliona euro.

Firma Belectric działa nie tylko w sektorze magazynów energii. Ta należąca do Innogy spółka zajmuje się także instalacjami OZE. Dotychczasowo zbudowała ona na terenie samych Niemiec ponad 280 dużych farm fotowoltaicznych i instalacji dachowych. Łączna moc projektów tej spółki to ponad 1,5 GW. Belectric działa także poza granicami naszego zachodniego sąsiada – ostatni zrealizowany przez nich projekt, to 3,8 MW instalacja PV Chile w parku solarnym El Boco. W tym kraju Belectric może poszczycić się łączną mocą projektów fotowoltaicznych na poziomie 100 MW.

Magazyn w Chemnitz służyć będzie głównie do regulacji częstotliwości prądu zmiennego w systemie tego operatora. Regulacja ta ma posłużyć do stabilizacji sieci w Saksonii w czasach w zakresie kilku sekund – czas pełnego uruchomienia rezerw systemu ma wynosić do 30 sekund.

Jak mówi Bernhard Beck z Belectric: Nowoczesne sieci elektroenergetyczne są inteligentne i zorientowane na stronę popytową. Na rynku dostaw energii odnawialnej pomocnicze usługi mogą być realizowane nie tylko przez konwencjonalne elektrownie. Zdecentralizowane rozwiązania odgrywają tu główną rolę.

Opisywany magazyn ma pozwolić na istotne zwiększenie udziału OZE w miksie tego landu: Magazyny energii są tym, co łączy nowoczesne sieci ze zmienną generacją ze źródeł odnawialnych – dodaje Beck.