Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Małe domy – klucz do oszczędności i minimalizmu

Małe domy – klucz do oszczędności i minimalizmu

Mały dom, czyli tzw. tiny house to świeży trend w architekturze i budownictwie. Projektowanie mniejszej przestrzeni życiowej ma wiele korzyści. Jakich dokładnie?

Reklama

Mały dom, czyli moda na minimalizm

Definicja mówi, że tiny house to dom o powierzchni poniżej 37 m2. Zamieszkanie w takim domu oznacza świadome zmniejszenie przestrzeni, w której żyje się na co dzień. Za ważną osobę, przewodzącą ruchowi małych domów można uznać Amerykanina Jaya Shafera, który zbudował swój mały domek na kółkach i napisał książkę The Small House Book (1999 rok).

Od 1999 roku takich książek i zainspirowanych nimi osób jest znacznie więcej. Dzisiejsze możliwości z wykorzystaniem precyzyjnych technologii pozwalają na szybką i sprawną budowę tiny house. Wiele osób prywatnych i stowarzyszeń rozwija własną koncepcję budowy mniejszych i ekologicznych domów.

Ruch małych domów współgra z trendem minimalizmu. Idea tiny house gromadzi wokół wielu zainteresowanych, a w tym także producentów filmowych i blogerów, którzy poświęcają swoje filmy, seriale i nagrania właśnie temu obszarowi architektury. 

W2 d2ufbiKmcDqCmpZP
Małe domki mogą powstać na bazie różnych materiałów i obiektów, np. kontenerów, fot. unsplash.com

Czy minimalistyczne budownictwo zyskało dzięki temu więcej zwolenników? Na pewno tak, o czym świadczy np. duża ilość hashtagów #tinyhouse na kanałach społecznościowych i ponad 2,5 mln postów na ten temat. Tiny house był także jednym z pomysłów Tesli. Domek Tesli nie trafił jednak do sprzedaży. Powstał jako koncept marketingowy, a jego zadaniem  jest propagowanie oferowanych już produktów amerykańskiego przedsiębiorstwa. Elon Musk informował zresztą, że ceni sobie komfort mieszkania w małej przestrzeni.

W tym programie Ludzie z małych domków na kanale Netflix John Weisbarth i ekspert Zack Giffin spotykają się z ludźmi, którzy chcą zamieszkać w małych domach:

KQDIg9hdvfoJfiLm7x9 6IliHmP6ejj9QNLzGJzE85AS2E57VWwCGfLCyXNN3ug70001cV hMgfbyVE XZc4nq3vnoP7R bAus4Jd9dpqSEzhuWbYN1NsqLhFS1GjrM98VhJG4O4
Ludzie z małych domków, program na kanale Netflix, fot. Netflix

Przemysł małych domków rozwija się szczególnie w Europie i Ameryce. Ogromną ilością inspiracji z całego świata dzielą się także autorzy bloga Tiny House Polska.

Stop konsumpcjonizmowi?

Dzisiejszy trend stawia się naprzeciw wszechobecnej fali konsumpcjonizmu i gigantomanii. Często wspomina się o tych przeciwstawnych postawach w kontekście zrównoważonego budownictwa. Mniej miejsca wewnątrz oznacza niższe koszty, ale i mniej często niepotrzebnych rzeczy w domu. Tezy te można odnaleźć również w filmie z 2015 roku Minimalism: A Documentary About the Important Things. Poniżej można zobaczyć jego zwiastun:

To się opłaca

Niewątpliwie moda na budowanie mniejszych przestrzeni ma wiele walorów ekonomicznych i ekologicznych. Według brytyjskiej firmy Tiny Housing Co, takie budownictwo wymaga o wiele mniej materiałów budowlanych niż większe obiekty, jest energooszczędne (zużywa nawet do 30% mniej energii) i łatwiej zamontować w nim niezależne źródło energii. Tak, jak w przypadku poniższego domu na kółkach, tiny house ma jeszcze inną zaletę: można go transportować w różne miejsca. 

Inną zaletą tego charakterystycznego stylu mieszkaniowego jest rozwijanie społeczności w duchu zero waste. The Tiny House Community Bristol to społeczność, która uzyskała wsparcie burmistrza na budowę mini domków i lokali takich jak pralnia, sklep zero waste, punkty napraw i wspólna jadalnia.

Jaki jest tiny house?

  • ekologiczny,
  • ekonomiczny: mniejsze koszty zużycia energii, budowy, gruntu,
  • może być mobilny,
  • mniejszy, lżejszy i przytulniejszy.

Mniejsze koszty działki budowlanej, budowy i utrzymania tiny house oraz brak wymogu zezwolenia na budowę mogą być decyzyjne dla wielu osób. Obecne ceny działek, które wymagają takich pozwoleń, osiągają rekordowo wysokie kwoty. Jednak mieszkanie w małym domku może być też związane ze stylem życia, np. osób, które spędzają wiele czasu na łonie natury, pracują tam lub czynnie angażują się w jej ochronę. Wielu ludzi poszukuje też odskoczni od miejskiego zgiełku i niezależności. To jeden z głównych powodów, dla których wielbiciele małych domów promują ten trend.

źródło: bbc.com, netflix.com, tinyhouse.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.