Osiem małych domów stworzonych do życia off-grid

Osiem małych domów stworzonych do życia off-grid

Wiele osób niesłusznie uważa, że małe domki to bardzo kruche struktury oferujące jedynie minimalną ilość przestrzeni życiowej dla swoich mieszkańców. Nic bardziej mylnego – przedstawione poniżej przykłady dowodzą, że te niewielkie konstrukcje mogą być równie odporne jak klasyczne, dwa razy większe domy. Ponadto wytrzymują trudny klimat, ciężkie warunki pogodowe i jednocześnie umożliwiają życie bez korzystania z klasycznych mediów, takich jak np. sieć energetyczna – życie w pełni off-grid.

NestHouse to wysoka wydajność energetyczna w urokliwym otoczeniu

Zaprojektowany przez Jonathana Averego z Tiny House Scotland mały, czerwony domek to oszczędna energetycznie siedziba wprowadzająca w życie paradygmat zrównoważonego rozwoju. Dom za fasadą skandynawskiej estetyki skrywa gamę energooszczędnych systemów, takich jak pasywna wentylacja czy fotowoltaika.

dom off grid 2

Mobilny Payette Urban zasilany w pełni energią słoneczną

Zaprojektowany przez TruForm Tiny dom na kołach to jeden z kilku modeli niewielkich domów dostarczanych przez tego producenta. Payette Urban łączy w sobie wydajność energetyczną i komfort użytkowania. To wygodne mieszkanie zasilane może być z pomocą paneli fotowoltaicznych lub niewielkiego wiatraka.

dom off grid 3

Niewielki domek w Wisconsin zbudowany wspólnie przez ojca i syna

Gdy Bill Yudchitz i jego syn Daniel zdecydowali się na wzmocnienie swoich relacji wpadli na pomysł wspólnej budowy niewielkiego domku o powierzchni 30 m2. Założenie było proste – dom miał mieć minimalny wpływ na swoje otoczenie. Dlatego wyposażyli go w wiele “zielonych technologii” – posiada solarne oświetlenie, system zbierania wody deszczowej i duże okna, które zapewniają doskonałe naturalne oświetlenie wnętrza.

dom off grid 4

Kosztujący 33 tysiące dolarów hOMe – luksus off-gird na kółkach

Nieczęsto niewielki dom nazywa się luksusowym, ale w tym przypadku warto to zrobić. Zbudowany przez Andrew i Gabrielle Morrisonów dom na kółkach ma powierzchnię zaledwie 20,5 m2, ale zapewnia wygodne życie na wysokim poziomie.

Dom jest przyjazny dla środowiska. Dzięki instalacji  fotowoltaicznej może pracować w pełni off-grid, a kompostująca toaleta nie wymaga podłączania go do innych mediów. Całość zamontować można na przyczepie, która pozwala mu na przemieszczanie się, a właścicielom mobilne życie.

dom off grid 5

Niewielki i niedrogi dom z sprytnie zaprojektowanym wnętrzem

Zaprojektowany przez Alex Symes dom to rozwiązanie off-grid, które pozwala uniknąć wysokich kosztów życia w mieście. Wnętrze zaprojektowano z myślą o ergonomii, a konstrukcję wykonano z przyjaznych dla środowiska materiałów.

Big World Homes zasilane są z instalacji fotowoltaicznej i posiadają system zbierania wody deszczowej. Mają konstrukcję modułowa, co pozwala na ich rozbudowę w ramach potrzeb.

dom off grid 6

Mały dom na najaktywniejszym wulkanie świata

U podstawy Mauna Loa, niedaleko Kilauea na Hawajach, znajduje się niepozorny dom o powierzchni niecałych 42 m2. Phoenix House zaprojektowany został przez ArtisTree. Dom można wynająć w ramach sieci Air b’n’b.

Phoenix House wyposażono w system zbierania wody deszczowej i panele fotowoltaiczne. Zbudowany jest z materiałów odnawialnych i stanowi część większego lokalnego projektu osiedla off-grid.

dom off grid 7

Zero-energetyczny dom znikający w lesie

Biuro COULSON Architects stworzyło Disappear Retreat – niewielkim dom, który dosłownie znika w lesie oraz z map sieci energetycznych itp. Ten w pełni pasywny, niewielki 7,7 m2 domek jest niemalże niewidzialny, ponieważ powstał z prefabrykowanych elementów i wyróżnia go elewacja wtapiająca się w krajobraz. Całość zbudowano z prefabrykowanych elementów. Autorzy w praktyce zastosowali strategię trzy razy zero – zero energii, zero odpadów i zero wody.

dom off grid 8

W pełni samodzielna retro-karawana

Ten dom przypomina dawne, cygańskie tabory. Retro karawana zbudowana została przez ojca i syna z The Unknown Craftsmen i pokazuje, że nie trzeba mieć najnowszych narzędzi i super technologii, by stworzyć wygodny, mobilny dom do życia off-grid.

Dom zbudowany jest z drewna z odzysku, a wnętrze oświetla w naturalny sposób światło dzienne wpadające przez liczne okna.

dom off gird 9

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.