Markizy okienne pomogą w walce z zanieczyszczonym powietrzem

Smog stał się już globalnym problemem zagrażającym życiu i zdrowiu organizmów żywych. W rozmaitych częściach świata usiłuje mu się przeciwdziałać na różnorakie sposoby, jednak nie zawsze tego typu działania przynoszą spektakularne efekty. Szczególnie na działanie smogu narażeni są Polacy, ponieważ ich kraj należy do niechlubnej grupy tych państw, gdzie podwyższona emisja szkodliwych substancji jest największa. Z tego też względu rodzimi producenci starają się przodować w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań ograniczających szkodliwe działanie smogu.

Jednym z takich działań jest nowatorski pomysł firmy FAKRO, specjalizującej się w produkcji rozwiązań okiennych. Nowosądeckie przedsiębiorstwo opracowało bowiem alternatywny sposób na oczyszczanie powietrza w domach, opierający się na wykorzystywaniu innowacyjnych markiz oraz ramek antysmogowych cleanAir.

Działanie tych urządzeń nie byłoby możliwe bez specjalnych membran Respilon Air®, których skuteczność została udowodniona przez kilka niezależnych instytutów badawczych z całego świata. Membrany te zbudowane są z bardzo gęstej sieci mocnych włókien o średnicy rzędu 50-150 nanometrów. Taka gęstość splotu umożliwia zatrzymanie szkodliwych pyłów zawartych w powietrzu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– To unikatowe artykuły na rynku. Dzięki nim powietrze w pomieszczeniu jest przefiltrowane i czyste (…). Markizy wyłapują niebezpieczne i rakotwórcze mikroskopijne pyły smogowe PM10, PM5 i PM2,5, pełniąc przy tym dodatkowo rolę ochronną wiosną, latem i jesienią (…). [Urządzenie] potrafi zatrzymać nawet 97-100% niebezpiecznych związków. Z kolei przepuszczalność czystego powietrza przez membranę wynosi około 20%. To wystarczy, by po otwarciu okna bez problemu przewietrzyć mieszkanie – powiedział Wojciech Chronowski, pełniący funkcję managera produktu firmy FAKRO.

Co ciekawe, technologia zastosowana w nowych markizach firmy FAKRO będzie przydatna również dla alergików, ponieważ zatrzyma napływające z powietrzem pyłki roślin oraz drobiny kurzu. Dodatkowo urządzenie to może również pełnić funkcję moskitiery oraz bariery przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi.

Markizy zawierające nowatorskie membrany są proste w montażu oraz obsłudze. Producent zapewnia, że wystarczy je zamontować na zewnątrz okna oraz czyścić wodą z mydłem, by zachowały swoje właściwości przez wiele lat.