Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miechów najmniejszym polskim miastem z autobusami elektrycznymi

Miechów najmniejszym polskim miastem z autobusami elektrycznymi

Trwają ostatnie prace wykończeniowe dwóch autobusów elektrycznych, które już niebawem pojawią się na miechowskich drogach. Tym samym Miechów zostanie najmniejszym polskim miastem, po ulicach którego będą poruszały się „elektryki”. Przetarg na dostawę pojazdów wygrała firma Solaris.

Reklama

W tym miesiącu na zaproszenie firmy Solaris Bus&Coach do siedziby firmy w Bolechowie udała się delegacja miechowskich urzędników wraz z burmistrzem miasta Dariuszem Marczewskim.

– Po tym, co widzieliśmy na miejscu jestem przekonany, że kontrakt uda się zrealizować na czas. Autobusy już zjeżdżają z linii produkcyjnej, trwają jeszcze prace wykończeniowe. Na pewno w planowanym terminie, czyli w maju, autobusy będą u nas i trzeba zacząć się przygotowywać do organizacji linii dowozowych (…). Uruchomienie linii dowozowych jest planowane na czerwiec, czyli w okresie wakacyjnym. Pierwotnie zakładaliśmy, że linie ruszą początku roku. Kilka nieudanych przetargów spowodowało jednak opóźnienie w wyborze wykonawcy. I może dobrze się stało, bo według fachowców zima to najgorszy okres na uruchomienie tego typu linii – konkluduje Dariusz Marczewski, burmistrz Miechowa, cytowany przez infobus.pl. 

Autobusy będą poruszały się po dwóch trasach; ich celem jest usprawnienie przejazdów w mieście, a także odblokowanie parkingów P&R, zlokalizowanych tuż obok dworca kolejowego. Pierwsza z planowanych tras będzie przebiegać obok osiedla Sikorskiego, przez ul. Szpitalną, Jagiellońską oraz Sienkiewicza. Druga – w rejonie osiedla Parkowego oraz Kolonijek. 

Miechów ma otrzymać pojazdy modelu Solaris Urbino 8,9 LE electric. Będą one utrzymane w kolorach: pomarańczowym, białym i zielonym. Na pojazdach zostanie także umieszczony logotyp gminy Miechów. 

Zgodnie z podpisaną umową obydwa autobusy muszą mieć identyczne parametry oraz specyfikację techniczną. Każdy z nich będzie niskopodłogowy, a także zostanie wyposażony m.in. w biletomaty, monitoring, klimatyzację, oświetlenie LED-owe, ładowarki USB oraz system informacji pasażerskiej. 

Na zakup elektrycznych autobusów Miechów pozyskał 2,8 mln zł dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

Źródło:  infobus.pl
Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.