Międzynarodowa Agencja Energii: w tym roku czeka nas wielki spadek zużycia energii

Z powodu pandemii koronawirusa nastąpił rekordowy spadek zużycia energii. Eksperci porównują go do sytuacji, w której w Indiach zostałyby wyłączone wszystkie elektrownie – to w efekcie 6 proc. mniej zużycia. 

Eksperci zwracają uwagę, że pandemia spowodowała wyłączenie tradycyjnych elektrowni. Międzynarodowa Agencja Energii informuje, że w tym roku czeka nas wielki spadek zużycia energii. Ma on być nawet większy niż w 2008 roku, w czasie krachu finansowego. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Eksperci oszacowali 6 proc. spadku dla całego świata. Dla Unii Europejskiej to 11 proc, dla Stanów Zjednoczonych – 9 proc. Przekłada się to na rekordowy spadek emisji gazów cieplarnianych – o 2,6 mld ton. Już na początku pandemii wyliczono, że koronawirus w samych tylko Chinach sprawił, że emisje CO2 obniżyły się o 100 mln ton w ciągu dwóch tygodni. 

Raport CREA (Centre for Research on Energy and Clean Air) podaje, że produkcja w kluczowych sektorach chińskiego przemysłu zmniejszyła się od 15 do 40 proc. SmogLab podkreśla, że chodzi przede wszystkim o produkcję paliw z ropy naftowej – w prowincji Shandong spadła ona do najniższego poziomu od jesieni 2015 roku. 

Transport odpowiada za 21 proc. emisji CO2 – z pewnością kryzys w branży turystycznej i transportowej przełoży się na znaczące zmniejszenie emisji. W Chinach ruch lotniczy obniżył się o prawie 70 proc. w porównaniu do stycznia. W skali świata emisja CO2 z lotnictwa cywilnego spadła w ostatnim czasie o 11 proc., czyli o 3 mln ton CO2. To rekord. 

Eksperci obawiają się jednak, że z powodu recesji gospodarczej tuż po pokonaniu pandemii, produkcje ruszą ze zdwojoną siłą, by nadrobić straty. 

Źródła: SmogLab, raport CREA, Science Alert