Miejska sieć ciepłownicza w walce ze smogiem

Według planów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie do 2023 roku zakres osiedli objętych ogrzewaniem znacząco się zwiększy. Dzięki temu miasto będzie w stanie kontrolować jakość wykorzystywanego opału, tak by emitować jak najmniej zanieczyszczeń.

Wiadomo już, że krakowskie Bieńczyce popisały umowę z MPEC odnośnie dostarczania ciepłej wody. Dzięki temu znacząco zredukuje się ilość piecy węglowych oraz piecyków gazowych, powodujących ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. W okresie od 2004 do 2016 roku w Krakowie udało się wyeliminować aż 23 tysiące piecyków gazowych.

W wyniku rosnącego zainteresowania sieć ciepłownicza zostanie rozbudowana w ciągu najbliższych lat. Celem jest kolejnych 111 km sieci ciepłowniczej do 2023 roku. Tylko do końca bieżącego roku zostanie przyłączonych ponad 70 budynków. Szacuje się, że dzięki temu około 700 pieców węglowych zostanie wyłączonych z użytku.
W związku z przyjęciem niedawno uchwały antysmogowej dla Krakowa, od 1 września 2019 r. w życie wchodzi całkowity zakaz palenia węglem na obszarze gminy miejskiej Krakowa, dlatego coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych przechodzi pod opiekę miejskiej sieci ciepłowniczej.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Volvo rezygnuje z rozwoju silników wysokoprężnych

Następny artykuł

Elektryczne autobusy z Polski podbijają rynek niemiecki

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,