Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miłorzęby – drzewa, które prawie się nie starzeją?

Miłorzęby - drzewa, które prawie się nie starzeją?

Miłorzęby – drzewa, które prawie się nie starzeją?

Zdolności regeneracyjne i żywotność miłorzębu dwuklapowego, chińskiego (Ginkgo biloba) wciąż zadziwiają naukowców. Drzewa potrafiły przetrwać nawet wybuch bomby atomowej w Hiroszimie. Teraz badacze, którzy dokonują sekwencjonowania nici RNA odkryli, że drzewa praktycznie nie starzeją się na poziomie genetycznym.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Badanie nieśmiertelności drzew

Miłorzęby mogą żyć nawet przez kilka tysięcy lat, obumierają głównie na wskutek suszy lub szkodników. Według najnowszych badań, starość sama w sobie jest u nich zjawiskiem bardzo rzadkim.

Zespół naukowców pod kierownictwem Li Wanga, biologa molekularnego z Yangzhou University pobrał próbki z 34 drzew rosnących w Anlu, w chińskiej prowincji Hubei oraz w Pizhou, w prowincji Jiangsu. Badacze odkryli, że mimo upływu setek lat siła wzrostu drzew nie malała, a czasem nawet wzrastała. Zdolności fotosyntezy i jakość nasion nie różniły się w porównaniu z młodszymi egzemplarzami. Porównali także ekspresję genów w liściach i w miazdze.

Sekwencjonowanie RNA objęło drzewa w wieku od 3 do 667 lat. Rzecz jasna, ekspresja genów, która jest związana ze starzeniem, występowała w więdnących liściach. Natomiast nie zauważono znaczących różnic w miazdze u młodych i starych drzew, które świadczyłyby o stopniowym umieraniu. U starszych roślin wykryto niższy poziom hormonu wzrostu i wyższy poziom kwasu abscysynowego (odpowiadającego za hamowanie wzrostu objętościowego komórek). Odporność roślin na niekorzystne czynniki znajdowała się natomiast na takim samym poziomie.

Naukowcy kontynuują badania pod kątem starzenia się powyższego gatunku.

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.