Ministerstwo Energii jednak chce energetyki jądrowej w Polsce

Według ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, Polska może pozyskiwać z atomu nawet 10 GW mocy. Dlatego Ministerstwo Energii obecnie kładzie nacisk zmianę polityki energetycznej naszego kraju i włączenie do miksu energetyki jądrowej.

Ministerstwo Energii podkreśla, że za włączeniem energetyki jądrowej do energetycznego miksu krajowego przemawia konieczność zmniejszenia poziomu emisji CO2, na co naciska Unia Europejska, oraz fakt, że zapotrzebowanie na energię elektryczną stale będzie rosnąć.

Chcemy w naszym miksie widzieć energię jądrową. Polityka klimatyczna wymusza dalszy spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej. W Polsce spotyka się to jednocześnie z rosnącym zapotrzebowaniem na energię“, skomentował podejmowane przez resort działania Tchórzewski podczas kongresu World Nuclear Spotlight Poland. „Biorąc pod uwagę ambicje społeczne i rozwój gospodarczy, zużycie energii elektrycznej w Polsce na pewno wzrośnie o 20%, a niektórzy wskazują, że ten wzrost może być i 25%”.

Tchórzewski podkreśla również, że w szerszej perspektywie energetyka jądrowa jest najkorzystniejsza dla naszego kraju, bo jako zeroemisyjne źródło energii będzie miała realny wpływ na minimalizowanie kosztów praw do emisji oraz paliw. Szacuje, że do 2040 roku atom w Polsce mógłby osiągnąć nawet 10 GW. Dlatego też razem ze swoim resortem zamierza wpłynąć na politykę energetyczną kraju. “Jak praktycznie to wyjdzie, to zobaczymy, będę zadowolony nawet, jeśli to będzie tylko 6 GW”, wyjaśnia.