Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mój prąd – nowy program rządowy z dopłatami do fotowoltaiki

mój prąd morawiecki

Mój prąd – nowy program rządowy z dopłatami do fotowoltaiki

https://swiatoze.pl/oficjalnie-program-moj-prad-zostanie-uruchomiony-na-koniec-sierpnia/

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki, podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zaprezentował nowy program rządowy „Mój prąd”,  w ramach którego każdy inwestujący w instalację fotowoltaiczną otrzyma do 5 tys. złotych (stanowiące maksimum 50% wartości inwestycji). „To dobre dla polskiego biznesu, gospodarstw domowych i środowiska. „Mój prąd” pozwoli nam również zrealizować zobowiązania klimatyczne wobec UE” – powiedział premier Morawiecki na konferencji prasowej.

Miliard złotych na dopłaty dla kolejnych prosumentów zielonej energii

Warunkiem uprawniającym do wypłaty środków jest umowa z operatorem energetycznym, która potwierdzi instalacje specjalnego licznika do obsługi instalacji fotowoltaicznej. Środki będą wypłacane i obsługiwane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rząd przewiduje dopłaty w wysokości 5 tys. zł do każdej instalacji, co powinno pokryć zapotrzebowanie dla 200 tys. prosumentów.

Rządowy program jest odpowiedzią polskiego rządu na wymogi klimatyczne Unii Europejskiej oraz zgodny z założeniami porozumień paryskich – poinformował premier Morawiecki. Zaznaczył, że Polska respektuje ustalenia z COP24 w Katowicach, dlatego w trosce o gospodarkę powstał program „Mój prąd”, który jest dobry dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Ministerstwo Energii zamierza przyspieszyć inwestycje w OZE, w celu zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii o 15 proc. w końcowym zużyciu brutto, do końca 2020 r.  

Według najnowszej nowelizacji ustawy o OZE, prosument jest definiowany również jako mały i średni przedsiębiorca, dla którego wytwarzanie energii nie jest przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej. Zmiany zachodzące w polskim sektorze odnawialnych źródeł energii mają pozytywny wpływ na rozwój polskich firm z branży fotowoltaicznej.  – „Zmiany jakie wprowadzają nowelizacja ustawy o OZE oraz nowy program rządowy spowodują wzrost na rynku fotowoltaiki. My widzieliśmy to już w 2016 roku, kiedy został wprowadzony status prosumenta dla osób fizycznych” – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

mój prąd

Raport IEO: wzrost cen energii dla małych i średnich przedsiębiorstw

Instytut Energetyki Odnawialnej, w najnowszym raporcie informuje o wzroście wysokości taryf, który będzie obejmował wszystkich odbiorców energii. Analizy IEO alarmują, że najbardziej dotknięte podwyżką zostaną małe i średnie przedsiębiorstwa. Przyczyną wzrostu cen energii na rynku hurtowym jest stabilnie wzrastający sumaryczny koszt produkcji energii, który w 2040 r. ma osiągnąć około 80 mld zł. – „Wzrost znaczenia rynku fotowoltaiki był naturalnym procesem dla sektora MŚP ze względu na gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej. Ponadto, wzrost w tym sektorze pozwoli na szybsze osiągnięcie planowanego celu OZE. Realizacja Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021–2030 wymaga osiągnięcia w pełni rynkowych cen energii oraz zminimalizowanie różnicy występującej między kosztami i cenami, tak jak informował o tym raport IEO” – dodał Dawid Zieliński.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.