Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa parada najmniejszych pingwinów świata

Największa parada najmniejszych pingwinów świata

Ponad 5000 pingwinów zaobserwowano na australijskiej wyspie Phillip Island. To największa liczba tych małych ptaków, jaką widziano w jedną noc od lat sześćdziesiątych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Australijska kolonia pingwinów

Wyspa Phillip Island jest miejscem życia największej australijskiej kolonii małych pingwinów. Według Penguin Foundation liczy obecnie około 40 000 ptaków. Pingwiny australijskie są najmniejszymi pingwinami na świecie. Ptaki osiągają nie więcej niż około 40 centymetrów i ważą ok. kilograma. Ich naturalnym środowiskiem życia jest ocena. Spędzają tam 80% czasu.

Słyną z nocnego wychodzenia na brzeg. Po skończonym polowaniu na ryby, kalmary, kryl i małe skorupiaki w oceanie, wychodzą na ląd i idą w kierunku swoich miejsc lęgowych. To wydarzenie nazywane jest „paradą pingwinów” i przyciąga na wyspę zarówno miłośników ptaków, jak i zwykłych turystów.

Wyróżniają się ciemnoniebieskimi piórami na grzbiecie, białym piórem na brzuchu i różowymi stopami. Żyją w koloniach i większość czasu spędzają w morzu, gdzie szukają pożywienia. Wyruszają na ląd tylko w nocy. Gniazdują wzdłuż wybrzeża, wracając do swoich gniazd, aby odpocząćczytamy na stronie phillipislandtour.com.

Paradę pingwinów można zobaczyć też online. Na kanale Phillip Island Nature Parks na YouTube cyklicznie nadaje Live Penguin TV. Zainteresowani nie tylko mogą zobaczyć pingwiny, ale też porozmawiać ze specjalistami, którzy opowiadają ciekawostki z życia tych uroczych ptaków.

Rekordowa parada

Na początku maja w paradzie wzięła udział niezwykle duża liczba pingwinów. Zaobserwowano aż 5219 osobników! Mogło na to wpłynąć zjawisko La Niña. To rodzaj anomalii pogodowej polegającej na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody. To sprawia, że małe ryby, którymi żywią się pingwiny trzymają się blisko brzegu. Ptaki zamiast szukać pożywienia w oceanie, gromadzą się w wodach przybrzeżnych i tam polują, a później wracają na plaże na nocną paradę.

Zobacz paradę pingwinów:

Dzięki kamerom każdy z nas może obserwować życie pingwinów na wyspie:

Na zwiększenie liczby osobników z pewnością pozytywnie wpływa działalność ekologów i przyrodników, którzy poprawiają strukturę wydm, tworzą ścieżki dla pingwinów i przywracają siedliska.

Źródła: livescience.com, phillipislandtour.com, wikipedia.org/

fot. główne: canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.