Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

NATO partnerem konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”

NATO partnerem konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”

Organizowana w tym roku szósta edycja wydarzenia Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” zyskała kolejnego partnera. To Pion Dyplomacji Publicznej Kwatery Głównej NATO (Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego). Portal Świat OZE jest partnerem medialnym wydarzenia.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Prestiżowy partner

W wydarzeniu, które odbędzie się 13 i 14 września na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, udział zapowiedziało już kilku przedstawicieli rządu (ministrowie Piotr Naimski, Ireneusz Zyska i Zbigniew Gryglas), a także członkowie zarządów i menedżerowie z czołowych polskich firm energetycznych oraz cenieni eksperci i naukowcy z wiodących ośrodków badawczych z całej Polski.

W ostatnich dniach Pion Dyplomacji Publicznej Kwatery Głównej NATO oficjalnie potwierdził partnerstwo z rzeszowską konferencją. Warto dodać, że to będzie jedyna konferencja na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w kraju, w organizację której włączają się struktury sojuszu.

Dzięki nawiązaniu współpracy z NATO, organizowana na Politechnice Rzeszowskiej konferencja zyskuje międzynarodowy wymiar. Organizatorzy kolejnych konferencji z cyklu „Bezpieczeństwo energetyczne” dbają, by poziom wystąpień czy to plenarnych czy w dyskusjach panelowych, jak i w referatach naukowych był jak najwyższy, co zostało docenione przez prestiżowego partneramówi prof. dr hab. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Więcej na temat programu konferencji przeczytasz w naszym portalu.

Aktywny udział

Pion Dyplomacji Publicznej Kwatery Głównej NATO prowadzi i wspiera konferencje, seminaria, imprezy publiczne i inne projekty informacyjne, które pozwalają na podnoszenie świadomości i zrozumienia wartości, polityki i działań sojuszu. Równocześnie zapewniają podnoszenie poziomu debaty na temat kwestii związanych z pokojem, bezpieczeństwem i obronnością.

– Dzięki aktywnemu udziałowi przedstawicieli NATO, uczestnicy konferencji będą mogli spojrzeć na sprawy bezpieczeństwa energetycznego z szerzej perspektywy. Poruszone zostaną także nowe tematy, np. międzynarodowe implikacje zmian klimatu dla polityki bezpieczeństwamówi dr hab. Mariusz Ruszel, profesor Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji.

Sojusz Północnoatlantycki dostosowuje swoją strategię do zmieniającej się sytuacji na świecie. A zaangażowanie się w wydarzenie poświęcone energetyce jest tego konsekwencją.

–  Istotnym obszarem dla Sojuszu jest energetyka, ponieważ istnieje wiele związków przyczynowych pomiędzy energetyką i bezpieczeństwem mówi komandor podporucznik Tomasz Chyła, ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza i starszy wykładowca Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. – Wyrazem wagi tych kwestii jest przedstawiona przez sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga agenda „NATO 2030” wskazująca kierunki działań sojuszników w najbliższej dekadzie. Dokument, który rozpoczyna dyskusję nad nową strategią bezpieczeństwa Sojuszu (tzw. Koncepcją Strategiczną NATO), podkreśla znaczenie takich aspektów jak m.in.: wpływ zmian klimatycznych na bezpieczeństwo w wymiarze transatlantyckim, bezpieczeństwo energetyczne państw wschodniej flanki Paktu w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej, zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna Europy czy wreszcie istotność nowoczesnych technologii w procesie transformacji energetycznej.

Co w programie?

Tematy, które  pojawią się na VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” 2021 to m.in. wspomniane już bezpieczeństwo energetyczne państw wschodniej flanki NATO, surowce krytyczne czy też zabezpieczenie infrastruktury energetycznej na Bałtyku z zastosowaniem nowoczesnych technologii, w tym systemów autonomicznych.

Organizatorami konferencji są Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym „Eurointegracja”.

Podczas tegorocznej edycji, po raz czwarty przyznana zostanie Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne.  Kolejnym wydarzeniem będzie ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd.

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie internetowej: www.instytutpe.pl/konferencja2021

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.