Naturalnie oświetlony, energooszczędny dom w Dublinie

Biuro projektowe Anthro Architectur skończyło niedawno budowę Villa 9010 – nowoczesnej, przeszklonej siedziby w Dublinie.

Nowoczesny, energooszczędny dom znajduje się w Dakley . Zbudowany został dla młodej rodziny i z myślą o ekologii. Dom powstał obok rodzinnego domu jednego z właścicieli Villa 9010.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dom wyposażono w ogrzewanie podłogowe oraz trzyszybowe okna, co zapewnia dużą energooszczędność. Całość uzupełniono warstwą dodatkowej izolacji termicznej ścian, pompą ciepła oraz mechaniczną wentylacją z rekuperatorem. Wszystko to pozwoliło uzyskać ocenę A2 (niemalże najwyższą, drugą w kolejności) w skali energooszczędności BER.

exterior daytime view from kitchen staircase

Villa 9010 to nowoczesny, ekologiczny budynek, który zaprojektowano tak, by wpasowywał się w otaczającą, XIX-wieczną architekturę w tym miasteczku nad brzegiem morza.

Budynek zbudowany został w miejscu, gdzie kiedyś stał garaż i chata do trzymania łodzi. Dom wykonano na bazie stalowo-betonowej konstrukcji. Posiada dwa piętra – na parterze główna przestrzeń do życia (salon i kuchnia), a na górze cztery sypialnie.

looking up at skylights kitchen

„Nasi klienci skuszeni zostali poczuciem optymizmu i ucieczki, które typowe są dla lokalizacji domu na brzegu morza. Stworzyliśmy świetlany, wydajny energetycznie dom, doskonały dla młodej rodziny i jednocześnie przyjazny dla kieszeni”, komentuje Anthro Architecture.

bedroom

Wnętrza budynku są minimalistyczne. Ściany pomalowano na biało i ułożono proste, dębowe podłogi, które podkreślają grę świateł w mieszaniu. Ogromne okna, doświetlające wnętrze, obramowane są aluminiowymi ramami. Można przez nie podziwiać doskonałą panoramę okolicy.

Najbardziej przestronną i rozświetloną przestrzenią w domu jest z pewnością ogromna biblioteka. Znajduje się w niej duże okno z południową ekspozycją i widokiem na ogród.

Foto: Anthro Architecture