Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali nową metodę odzyskiwania surowców z opakowań wielomateriałowych

Już wkrótce odzyskiwanie surowców z „trudnych” opakowań Tetra Pak będzie łatwiejsze i efektywniejsze. Badacze z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej opracowali nową technologię znacznie poprawiającą jakość przeprowadzanego procesu. Na czym polega?

Laminowane kartony do napojów, potocznie nazywane tetrapakami, składają się z papieru, polietylenu i aluminium. Pierwszy materiał wpływa na wytrzymałość, drugi chroni przed wilgocią, a ostatni wydłuża termin przydatności produktów. Niestety recykling takich materiałów do tej pory był mało efektywny. Najczęściej odzyskiwano jedynie 75% samego papieru. Co zmieni nowa technologia?

Skomplikowany proces teraz mniej skomplikowany

Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej pod kierunkiem prof. Jana Zawadiaka opracował metodę odzyskiwania także pozostałych surowców. Laminat jest rozdrabniany i mieszany z gorącym rozpuszczalnikiem. Aluminium nie wchodzi w reakcję, może być więc odwirowane. Następnie po odparowaniu rozpuszczalnika tworzywo sztuczne wytrąca się w postaci granulek.

Stosowane do tej pory rozpuszczalnikowe metody odzyskiwania tych surowców dają w efekcie polietylen w postaci roztworu o dużej lepkości, z którego trudno oddzielić jest rozpuszczalnik. Zaletą naszej technologii jest to, że uzyskujemy proszek polietylenu o właściwościach prawie całkowicie zbliżonych do czystego surowca – stwierdził prof. Zawadiak.

Drugie „życie” surowców z opakowań

Według Szymona Wojciechowskiego, doktoranta pracującego przy projekcie, odzyskany polietylen można wykorzystać do produkcji opakowań foliowych, a aluminium znajdzie zastosowanie w hutnictwie. Technologia została opatentowana, a także poddana pilotażowym testom w papierni.

źródło; Politechnika Śląska, naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Medale wytworzone z elektrośmieci zostaną wręczone podczas olimpiady w Tokio

Najbliższe Letnie Igrzyska Olimpijskie będą wyjątkowe pod wieloma względami. Jednym z nich jest innowacyjne podejście Japończyków do organizacji tej imprezy. Komitet Olimpijski odpowiedzialny za przygotowanie LIO w Tokio w 2020 r. postanowił bowiem promować ekologię do tego stopnia, że medale, które będą wręczane zwycięzcom poszczególnych dyscyplin, wykonano z tworzyw pochodzących z recyklingu.