Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali nową metodę odzyskiwania surowców z opakowań wielomateriałowych

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali nową metodę odzyskiwania surowców z opakowań wielomateriałowych

Już wkrótce odzyskiwanie surowców z „trudnych” opakowań Tetra Pak będzie łatwiejsze i efektywniejsze. Badacze z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej opracowali nową technologię znacznie poprawiającą jakość przeprowadzanego procesu. Na czym polega?

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Laminowane kartony do napojów, potocznie nazywane tetrapakami, składają się z papieru, polietylenu i aluminium. Pierwszy materiał wpływa na wytrzymałość, drugi chroni przed wilgocią, a ostatni wydłuża termin przydatności produktów. Niestety recykling takich materiałów do tej pory był mało efektywny. Najczęściej odzyskiwano jedynie 75% samego papieru. Co zmieni nowa technologia?

Skomplikowany proces teraz mniej skomplikowany

Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej pod kierunkiem prof. Jana Zawadiaka opracował metodę odzyskiwania także pozostałych surowców. Laminat jest rozdrabniany i mieszany z gorącym rozpuszczalnikiem. Aluminium nie wchodzi w reakcję, może być więc odwirowane. Następnie po odparowaniu rozpuszczalnika tworzywo sztuczne wytrąca się w postaci granulek.

Stosowane do tej pory rozpuszczalnikowe metody odzyskiwania tych surowców dają w efekcie polietylen w postaci roztworu o dużej lepkości, z którego trudno oddzielić jest rozpuszczalnik. Zaletą naszej technologii jest to, że uzyskujemy proszek polietylenu o właściwościach prawie całkowicie zbliżonych do czystego surowca – stwierdził prof. Zawadiak.

Drugie „życie” surowców z opakowań

Według Szymona Wojciechowskiego, doktoranta pracującego przy projekcie, odzyskany polietylen można wykorzystać do produkcji opakowań foliowych, a aluminium znajdzie zastosowanie w hutnictwie. Technologia została opatentowana, a także poddana pilotażowym testom w papierni.

źródło; Politechnika Śląska, naukawpolsce.pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.