1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nawet 5 mld zł na dotacje dla firm energochłonnych. Nabór wniosków do 22 lutego

Nawet 5 mld zł na dotacje dla firm energochłonnych. Nabór wniosków do 22 lutego

Ruszył nabór wniosków do programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022”. Budżet na pomoc dla przedsiębiorstw wynosi aż 5 mld zł. Dofinansowanie jest przeznaczone dla przedsiębiorstw z takich sektorów jak hutnictwo, ceramika czy produkcja nawozów.  

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Dotacje dla firm energochłonnych

Minister Rozwoju i Technologii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Operator Programu ogłaszają od 9 lutego br. nabór wniosków o udzielenie pomocy w ramach Programu Rządowego „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022”. Celem programu jest wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw energochłonnych, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone z uwagi na dynamiczny wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego w roku 2022. Wszystko po to, aby zapewnić stabilności i ciągłości produkcji, a przede wszystkim pomóc w utrzymaniu miejsc pracy.

Kompleksowy program wsparcia odpowiada nie tylko na bieżące potrzeby branży energochłonnej, ale też na wyjątkową sytuację, w której się branża w ostatnim roku się znalazła – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska w czasie konferencji prasowej.

Wsparcie mają otrzymać takie branże jak hutnictwo, ceramika, produkcja cementu i nawozów. Według szacunków resortu przedsiębiorstwa te zużywają rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej, co stanowi ponad 1/3 zużycia wszystkich firm przemysłowych.

Zasady przyznawania dotacji

Program został uruchomiony 9 lutego o północy. Na złożenie wniosków jest 14 dni, czyli do 22 lutego. Wnioski o Pomoc należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) dostępny na stronie ministerstwa.

Operatorem programu w zakresie pomocy dla sektorów energochłonnych związanej z nagłymi wzrostami cen gazu i energii elektrycznej jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który to będzie oceniał wnioski.

Kwota wsparcia zależy od wysokości kosztów kwalifikowanych poniesionych przez przedsiębiorcę od lutego do grudnia 2022 roku. To koszty zakupu gazu i energii wynikające ze wzrostu cen wyższego niż o 50% względem średniej ceny z 2021 roku. Wsparcie będzie udzielane w formie bezzwrotnej.

Koszty kwalifikowane są w okresie od lutego do końca roku 2022. Podmioty uprawnione do korzystania z finansowania to podmioty, które poniosły koszty w wysokości do 3 proc. wartości swojej produkcji na zakup nośników energii w odniesieniu do roku 2021 i do 6 proc. – maksymalny koszty zakupu energii elektrycznej i gazu, jeżeli bierzemy pod uwagę pierwsze półrocze roku 2022 rokuwyjaśniał Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inwestycje w OZE

Podwyżki cen energii i gazu dotykają firmy z wielu branż. Z pewnością jednak branża energochłonna najmocniej odczuwa ich skutki. Jednak tak jak w przypadku zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych, rozwiązania rządowe są doraźne i tymczasowe. Dotacje zostaną pobrane, ceny odmrożone, a limity zużycia wygasną. Dlatego już dziś powinniśmy myśleć o rozwiązaniach długofalowych i dających nam niezależność energetyczną, a takim jest inwestycja w OZE.

źródło: rmf24.pl, gov.pl, money.pl, fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.