Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Podwyżka ceny prądu najbardziej odczuwalna ze wszystkich rosnących cen surowców

Podwyżka ceny prądu najbardziej odczuwalna ze wszystkich rosnących cen surowców

70% Polaków odczuło wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych w ciągu ostatniego roku – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Columbus Energy. Właściciele instalacji fotowoltaicznych rzadziej zgłaszali odczuwalność podwyżek cen energii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Podwyżka prądu odczuwalna

Badanie konsumenckie, przeprowadzone na zlecenie Columbus Energy na przełomie marca i kwietnia br. wykazało, że zdecydowana większość Polaków odczuwa podwyżki cen w zakresie energii elektrycznej i cieplnej – przyznaje to 7 na 10 respondentów. Tylko co piąty badany twierdzi, że nie odczuwa wzrostu cen, a co dziesiąty nie ma zdania na ten temat.

CE Raport CenyEnergii Wykres 1

Polacy wyraźnie odczuwają wzrost cen wszystkich surowców energetycznych. 69% badanych potwierdza, że podrożała energia elektryczna, 68% odczuwa wzrost cen gazu, a 58% twierdzi, że więcej płaci za paliwa stałe (węgiel, ekogroszek, drewno, pellet).

CE Raport CenyEnergii Wykres 2

Podwyżka cen energii a źródło ogrzewania domu

Odczuwalność podwyżek cen energii elektrycznej i cieplnej jest mocno połączona ze źródłem ogrzewania domów. Wzrost cen najczęściej zgłaszali właściciele domów ogrzewanych gazem – 79% oraz węglem – 75%. W przypadku osób korzystających z miejskiej sieci ciepłowniczej oraz tych, którzy ogrzewają dom energią elektryczną odczuwalność podwyżek zgłosiło o ok. 10% mniej respondentów – odpowiednio 65 i 64%.

CE Raport CenyEnergii Wykres 3

Udział wydatków na energię w budżetach domowych Polaków

Z badania wynika również, że prawie połowa Polaków (48%) deklaruje, że wydatki na energię elektryczną i cieplną przekraczają 10% ich domowego budżetu. Czterech na dziesięciu respondentów (39%) uważa, że wydatki te nie przekraczają 10% dochodów gospodarstwa domowego, a 13% nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

CE Raport CenyEnergii Wykres 4

Odsetek osób przyznających, iż wydatki na energię przekraczają 10% ich budżetu maleje proporcjonalnie do wysokości zarobków. Najliczniej potwierdzają to osoby najuboższe, z miesięcznymi dochodami do 2 000 zł netto – aż 63%. Tylko 1/4 osób z dochodami w przedziale od 8 000 do 10 000 zł przyznaje, że wydatki na energię przekraczają 10% ich budżetu.

CE Raport CenyEnergii Wykres 5

Odczuwalność wzrostu cen energii a posiadanie PV

Kolejnym wnioskiem wynikającym z badania jest fakt, iż właściciele instalacji fotowoltaicznych rzadziej zgłaszają odczuwalność podwyżek cen energii elektrycznej i cieplnej. W pierwszej grupie odczuwalność wzrostu cen potwierdza 62% badanych, zaś w grupie drugiej, bez fotowoltaiki – 72%.

CE Raport CenyEnergii Wykres 6

– Jak pokazało nasze badanie, podwyżki cen energii, które miały miejsce na przestrzeni ostatniego roku, są mocno odczuwalne przez większość Polaków, a u blisko połowy respondentów wydatki na prąd i ogrzewanie przekraczają 10% ich domowego budżetu. Badanie wyeksponowało też różnicę w odczuwaniu wzrostu cen energii pomiędzy osobami posiadającymi instalację fotowoltaiczną a tymi, którzy jej nie mają. Właściciele PV rzadziej zgłaszali odczuwalność podwyżek cen energii, co potwierdza, że inwestycja we własne źródło OZE jest sposobem na ochronę przed podwyżkami. Przy obecnych cenach energii i czekających nas kolejnych podwyżkach, warto zmienić myślenie na sumaryczny koszt posiadania energii w dłuższej perspektywietwierdzi Damian Różycki, prezes Columbus Obrót Sp. z o.o.

Powyższe informacje to pierwsza część wyników badania przeprowadzonego na zlecenie Columbus Energy. W kolejnych częściach zostaną zaprezentowane m.in. strategie radzenia sobie z podwyżkami cen energii elektrycznej i cieplnej oraz ocena fotowoltaiki przez Polaków.

źródło: informacja prasowa Columbus Energy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.