Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nie wszyscy Polacy segregują śmieci

Nie wszyscy Polacy segregują śmieci

Prawie 3/4 ankietowanych zadeklarowało, że segreguje odpady. 2/5 z kolei oszczędza wodę. Segregacji śmieci najchętniej podejmują się mieszkańcy dużych miast, między innymi Gdańska, Bydgoszczy i Szczecina. Osoby z wykształceniem wyższym najmniej chętnie podejmują się segregacji. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Badanie ,,Polaków portfel własny: wiosenne wyzwania” wykonał Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na początku bieżącego roku, na zlecenie Santander Consumer Banku na grupie tysiąca respondentów. Sonda wykazała, że około 73,5 procent ankietowanych segreguje śmieci w swoich domach. 40,7 procent z kolei oszczędza wodę, natomiast 26,4 procent unika lub rezygnuje z plastikowych opakowań. Tylko 10 procent Polaków z kolei stosuje ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania domu. 

Ankietowani wskazali także, że korzystanie ze sprzętu energooszczędnego jest również działaniem proekologicznym. Taką czynność adeklarowało 40 proc. badanych w wieku 18-29 lat oraz około 25 proc. w wieku 70+. 

Kto najchętniej segreguje śmieci?

Najchętniej odpady segregują mieszkańcy dużych polskich miast, między innymi Gdańska, Szczecina czy Bydgoszczy (97 proc.), a także osoby z wykształceniem średnim – 77 procent. Najmniej chętne do segregowania śmieci okazały się osoby z wykształceniem wyższym – 69 proc. ankietowanych przyznało, że w ogóle tego nie robi, podobnie jak ponad połowa mieszkańców małych miast (do 50 tys. mieszkańców) – 66 proc z tej grupy. 

Ekoprodukty

Nawet 1/3 młodych Polaków (18-29 lat) zwraca uwagę na pochodzenie produktów spożywczych i sięgają po produkty z ekologicznych upraw i hodowli. Jeśli chodzi o produkty wielokrotnego użytku, to taką preferencję zakupową zadeklarowało ponad połowa 60-latków, 22 proc. 50-latków i 31 proc. 30-latków.

Wśród Polaków wzrasta świadomość ekologiczna. Jedynie nieco ponad 3 proc. badanych odpowiedziało, że na co dzień nie robi nic dla dobra środowiskapowiedziała Agnieszka Kociemska z Santander Consumer Bank.

Źródło: portalkomunalny/PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.