Nielegalnie magazynowane odpady w Poznaniu

Nielegalnie magazynowane odpady w Poznaniu

Policjanci z Poznania zabezpieczyli kilkaset ton poprodukcyjnych odpadów, które mogły stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego. Zatrzymano 8 osób podejrzanych o nielegalną działalność składowania szkodliwych odpadów na terenie Wielkopolski.

Policjanci z Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej i Dochodzeniowo Śledczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu poinformowali o zatrzymaniu 8 osób biorących udział w nielegalnym składowaniu odpadów poprodukcyjnych. Według ustaleń policji mechanizm działania polegał na tym, że zatrzymani wynajmowali pomieszczenia magazynowe, w których przetrzymywali odpady poprodukcyjne – łatwopalne, chemiczne, stałe i płynne – przeznaczone do utylizacji. Zatrzymanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Magazynowanie nielegalnych odpadów

W ubiegłym roku policjanci ujawnili nielegalne składowisko odpadów niewiadomego pochodzenia na terenie firmy w Murowanej Goślinie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził szkodliwość zgromadzonych substancji. Podczas śledztwa do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wpłynęła informacja o składowisku nielegalnych odpadów w miejscowości Sarbia, na terenie gminy Duszniki. Policjanci i prokuratorzy ustalili, że substancje były przechowywane w zbiornikach, beczkach i “bigbagach”. Odpady zostały uznane za szczególnie niebezpieczne.

Koszt związany z usunięciem nielegalnych substancji wynosił około 700 tys. złotych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty z art. 183 Kodeksu Karnego, który dotyczy składowania odpadów w sposób zagrażający życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku naturalnemu, a także zarzut oszustwa na szkodę właścicieli wynajmowanych pomieszczeń magazynowych.