Niemcy: Cena fotowoltaiki spada, ilość instalacji rośnie

Według oficjalnych danych, w zeszłym roku w Niemczech dodano 3 GW nowych mocy  fotowoltaicznych. Jest to ilość o 68% wyższa niż rok wcześniej. Jak wskazują analitycy, przyczyną tego jest m.in. redukcja ceny systemów solarnych.

Pomimo tak optymistycznych statystyk przedstawiciele zrzeszenia sektora fotowoltaicznego w Niemczech (BSW) nie są zadowoleni i uważają, że aby zaspokoić długoterminowe zapotrzebowanie na energie elektryczną przy jednoczesnym spełnieniu celów OZE, potrzebne jest co najmniej 7,5 GW nowych mocy rocznie.

Nasz zachodni sąsiad planuje do 2022 roku wyłączyć pozostałe przy pracy elektrownie atomowe. Następnym krokiem ma być pozbycie się węgla z energetyki, co wstępnie planowane jest najpóźniej na rok 2038. Pozwoli to definitywnie zredukować poziom emisji gazów cieplarnianych.

Niemcy to największa gospodarka w Europie, nie ma się więc co dziwić, że ma ogromne zapotrzebowanie energetyczne. W zeszłym roku energia z systemów fotowoltaicznych stanowiła około 8% całkowitego zużycia prądu w tym kraju.

Poziom instalacji systemów PV w Niemczech plasuje je na czwartym miejscu na świecie. W kraju tym zainstalowane jest 46 GW tego rodzaju systemów. Na podium znajdują się Chiny (174 GW), Stany Zjednoczone (63 GW) oraz Japonia (60 GW).

źródło: phys.org

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.