Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Warszawa: biuro ds. smogu i 300 mln złotych na walkę o czyste powietrze

Warszawa: biuro ds. smogu i 300 mln złotych na walkę o czyste powietrze

Rafał Trzaskowski powołał właśnie w stolicy Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Główne zadania tej nowej jednostki, to redukcja smogu oraz koordynacja dotacji na wymianę starych pieców, a także działania edukacyjne i rozbudowa Warszawskiego Indeksu Powietrza.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Realizację zadań Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Warszawie wesprze urząd marszałkowski, który na rzecz dotacji na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła oraz przyłączenie domów do miejskiej sieci ciepłowniczej przeznaczy dodatkowe pieniądze. – W ciągu najbliższych czterech lat Warszawa przeznaczy 300 mln zł na walkę ze smogiem. Nowa jednostka ułatwi koordynację działań, które przyczynią się do lepszej jakości powietrza w stolicy – wyjaśnia Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w stolicy. W tym roku pula środków na dofinansowanie to 30 mln złotych, w przyszłym dwa razy więcej – 60 mln złotych, a w kolejnych latach aż 210 mln. Wnioski o dotację w pierwszym naborze można składać do początku maja tego roku.

Ponadto ratusz na podstawie własnych szacunków podjął także decyzję o podniesieniu wyjściowej kwoty dofinansowania na wymianę źródła ogrzewania do 12 tys. złotych oraz zniósł limit dochodowy.

Pomysł powołania biura ds. smogu, jak mówi Glusman, to wypadkowa „troski o zdrowie mieszkańców i środowisko”. Jak dotąd walką o czyste powietrze i poprawą jakości życia mieszkańców stolicy zajmowało się kilka biur. Ich pracownicy połączą teraz swoje siły w ramach jednej jednostki – według ratusza skoordynowanie tych działań przyniesie lepsze efekty w krótszym czasie. Aktualnie trwa poszukiwanie odpowiedniego kandydata na dyrektora biura.

źródło: pap, transport-publiczny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.