Niemcy nie chcą elektrowni jądrowej za wschodnią granicą?

Nie od dzisiaj wiadomo, że Polska planuje budowę elektrowni jądrowej, która przyczyniłaby się do energetycznej niezależności naszego kraju i poprawy jakości powietrza (ze względu na mniejszą produkcję energii z węgla kamiennego). Realizacja inwestycji w taką siłownię to odległa perspektywa, ale już dziś wzbudza ona negatywne reakcje np. Niemiec.

Obecnie, kiedy Polska rozważa budowę elektrowni atomowej, Niemcy dążą w odwrotną stronę – chcą przejść na odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika i farmy wiatrowe. Zgodnie z zapowiedziami Berlin planuje wyłączyć działające obecnie na terenie Niemiec elektrownie jądrowe do 2020 roku. Co więcej, według informacji uzyskanych przez portal Energetyka24, w niedawno zawartej umowie koalicyjnej pomiędzy SPD oraz CDU/CSU umieszczono zapis dotyczący wspólnych prób zatrzymania rozwoju energetyki atomowej.

Niemcy, liderzy w Unii Europejskiej, zapewne będą starali się wprowadzić ogólną politykę porzucenia energii atomowej wśród państw członkowskich wspólnoty. Według medialnych doniesień w tej kwestii mogą liczyć na wsparcie swoich południowych sąsiadów – Austrii, która pomimo konserwatywnego rządu, nie opiera się nowym, proekologicznym rozwiązaniom. Niewykluczone, że podobną ścieżką będą kroczyć inne kraje Unii, dążąc do przejścia na odnawialne źródła energii.

1 comment
  1. Na pewno tą drogą nie pójdzie Francja, W. Brytania, kraje skandynawskie jak Szwecja i Finlandia i kraje Europy Środkowo-Wschodniej. To wystarczająca siła by zrównoważyć wpływ Niemiec i Austrii i by zerwać z dogmatem i demagogią antyatomową.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: