Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niemcy: Nowa elektrownia węglowa okupowana przez aktywistów

odejście od węgla

Niemcy: Nowa elektrownia węglowa okupowana przez aktywistów

W niedzielę 2 lutego na teren nowoczesnej elektrowni węglowej Datteln-4, która ma ruszyć w połowie bieżącego roku, weszła grupa ekologów, którzy protestowali przeciwko uchwalonej w zeszłym tygodniu ustawie o rezygnacji z produkcji energii elektrycznej z węgla. Ich zdaniem nowo przyjęte przepisy są niewystarczające.

BANER MOBILEB1
Reklama

Niemieccy aktywiści protestują przeciwko nowej elektrowni węglowej

29 stycznia rząd federalny Niemiec poparł plany odejścia do 2038 roku od węgla jako surowca energetycznego. Rząd koalicyjny Angeli Merkel chce tym samym chronić klimat i wykazać, że zależy mu na czystym środowisku.

Ekolodzy są jednak zdania, że działania podejmowane przez niemieckie władze nie są wystarczające. Aby dać wyraz swojemu sprzeciwowi, zorganizowali protest na terenie supernowoczesnej elektrowni węglowej Datteln 4, która ma ruszyć w połowie 2020 r. Policja poinformowała, że na jej teren wtargnęło ponad 100 osób. Sami organizatorzy,  grupa Ende Gelaende twierdzi, że liczba protestujących dochodziła do niemal 150 uczestników.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Członkowie Ende Gelaende poinformowali, że w ramach protestu zablokowali kluczową infrastrukturę – Ich działanie w formie obywatelskiego nieposłuszeństwa jest protestem przeciwko ustawie węglowej niemieckiego rządu – przekazali. Kathrin Henneberger, rzeczniczka grupy podkreśliła, że protest na terenie elektrowni w zachodnich Niemczech to dopiero początek.

Chociaż akcja przeprowadzona zakończyła się jeszcze tego samego dnia, a uczestnicy protestu opuścili teren elektrowni w godzinach popołudniowych, to zarządca Datteln-4 zapowiedział, że przeciwko demonstrantom podejmie kroki prawne.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.