1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sondaż: Polacy zauważają zmiany klimatyczne i są gotowi zrezygnować z energetyki węglowej

Sondaż: Polacy zauważają zmiany klimatyczne i są gotowi zrezygnować z energetyki węglowej

Według najnowszego sondażu aż 92 procent ankietowanych zauważa zmianę klimatu w Polsce. Tej opinii sprzeciwia się 7 procent. Prawie 60 proc. badanych jest gotowych płacić wyższe rachunki za prąd, jeśli zrezygnujemy z energetyki węglowej.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama


Sondaż: rośnie świadomość Polaków na temat zmian klimatu

Badaina przygotowała agencja IBRiS United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”. Zgodnie z wynikami, 38 procent respondentów jest zdecydowanie za rezygnacją z energetyki węglowej, natomiast trzy razy mniej było odpowiedzi całkowicie temu przeciwnych. 

Na pytanie “jak zmienia się klimat?”, Polacy odpowiedzieli: w około 36 procentach, że “zdecydowanie na gorsze”, a w 28 – “raczej na gorsze”. 13 proc. wskazywało odpowiedź “raczej na lepsze”, a 10 “zdecydowanie na lepsze”. Pozostali ankietowani zaznaczali odpowiedź “trudno powiedzieć”. 

Niewiele ponad połowa (51 proc.) respondentów jest za budową elektrowni atomowej jako zastępstwa za elektrownie węglowe, ale tylko 19 proc. jest jednoznaczna w tej opinii. 


Biorąc pod uwagę elektorat partii politycznych, które obecnie zasiadają w sejmie, to najwięcej osób za rezygnacją z energetyki węglowej znalazło się wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy. Najbardziej poróżnieni okazali się ci, którzy głosują na Zjednoczoną Prawicę/Prawo i Sprawiedliwość. Natomiast w przypadku elektoratu Konfederacji doszło do podziału. Za odrzuceniem węgla opowiedziało się 45 procent ankietowanych, tyle samo było przeciwko temu.

źródło: RMF FM, gazetaprawna.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.